Domácnost

Juka – Jak na pěstování (doma i venku) exotické krásky

Oblíbená pokojová rostlina s názvem juka nebo yucca, je nenáročnou teplomilnou rostlinou, která bude ozdobou bytu i domu a vynikne jako solitéra.

Juka je druhem agávovité rostliny, pochází z teplých částí Severní Ameriky, střední Ameriky, ale i Indie. Je nenáročná a dokáže růst téměř kdekoliv, kde nemrzne. Díky tomu ji seženete v každém květinářství, zahradnictví či hobby marketu. V nabídce jsou dva základní druhy, s plně zelenými listy a Variegata se světlými okraji listů. Venku se pěstuje zcela jiný druh. Krásným druhem elegantní rostliny je i tlustice.

Jak zasadit nebo přesadit juku

Mladá juka roste nejprve jako růžice, postupným zasycháním spodních listů tvoří silný kmen. Má velké a silné kořeny. Přesazuje se na jaře, pak 1x za 2 až 3 roky, jen do o trošku většího květníku, aby jí nezahnívaly kořeny. Naspod květináče dejte dobrou drenážní vrstvu. Zasaďte ji do substrátu pro palmy. Vhodné je přidat i trochu písku. Saďte ji vždy do té hloubky, jako v původní nádobě, ne hlouběji. Zkuste si také vypěstovat i avokádo z pecky a krásná je i japonská vrba.

Kam umístit juku

Juka nemá ráda přímý sluneční svit, ale ocení dostatek rozptýleného světla. To potřebuje i v zimě, kdy ji dáte do bytu, do lodžie nebo zimní zahrady. To samé dodržte i při letnění na terase nebo balkoně. Vždy ji venku dávejte do polostínu, na chráněné místo před větrem a před přímým poledním sluncem.

Jak pěstovat juku venku

Jak už bylo výše zmíněno, juka dobře zvládne letnění, ale nesnáší mráz, takže ji musíte přezimovat na světlém místě v interiéru. V létě zvládne letnění na balkoně, na terase, na dvorku i v zimní zahradě. Venku se pěstuje jen venkovní druh, juka vláknitá – Yucca filamentosa, tento druh je mrazuvzdorný a má bílé květy.

Jak zalévat juku

Juku zaléváme do misky, velmi opatrně, raději častěji a v malých dávkách. Potřebuje mít substrát stále mírně vlhký, ale nikdy ne přemokřený, jinak jí uhnívají kořeny i kmínek a uhyne. Pokud ji přelijete, zavčas ji přesaďte do suchého substrátu. Nikdy nesmí zůstat stát voda ve spodní misce. Vždy ji po půl hodině vylijte! V zimě ji v suchém bytě mlžte. Do misky dejte kamínky a nalijete vodu, aby se odpařovala a vlhčila vzduch v okolí juky. Voda ale nesmí sahat nad ně.

Jak hnojit juku

Juku hnojte hnojivem pro palmy v třítýdenním intervalu během vegetace. V zimě, ji nemusíte hnojit vůbec. Na choroby a škůdce netrpí, jen jí při přelití žloutnou listy a při suchém vzduchu hnědnou jejich konečky. Spodní listy opadávají přirozeně.

Venkovní juka vláknitá – Yucca filamentosa je léčivá

Účinná látka se získává z oddenku a uplatňuje na revmatická onemocnění a při zánětech kloubů. Doporučuje se pro detoxikaci organismu na dlouhodobé užívání alespoň 10 týdnů. V Itálii jsou oblíbenou pochoutkou marinované nakládané květy.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *