Bazén se zastřešením
Dům

Mléčná voda v bazénu: Jak to vyřešit? 

Průzračná a křišťálově čistá voda je snem každého majitele bazénu. Pokud čelíte zakalené a bělavě mléčné vodě, nezoufejte. Vysvětlíme vám, co mléčnou vodu způsobuje a jak se jí zbavit?

Co mléčnou vodu způsobuje

Pokud je z původní průzračné čerstvě napuštěné vody nevábná, mléčná a zakalená tekutina, mohou za to nejčastěji tyto potíže:

  • Špatná hodnota ph
  • Nedostatečně fungující písková filtrace
  • Absence vločkovače – flokulantu
  • Nadbytek a předávkování vločkovačem

Nevhodná hodnota pH vody

Nejprve si v bazénu změřte hodnotu pH. Tento vodíkový exponent určuje, zda se kapalina chová jako kyselina nebo zásada. Ideální hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 až 7,6.

Pokud naměříte pH vyšší než 7,6, voda v bazénu je zásaditá a voda je mléčná. PH vody snížíte použitím přípravku pH mínus a voda zase bude brzy křišťálově čistá. Pokud naměříte méně než 6,8, přidejte do bazénu přípravek pH plus, ať hodnotu zvýšíte.

Nedostatečně fungující písková filtrace

Pískovou filtraci pravidelně kontrolujte alespoň 1 x za měsíc. Zjistěte, zda vám písek ve filtraci neubývá a jestli není zanesený. Jakmile se písek znečistí, má horší propustnost a tlak v systému stoupne. Mléčná voda může být také způsobena krátkým filtračním časem, který je třeba navýšit.

Vyšší tlak se vám zobrazí na manometru na filtračním zařízení. Aby filtrace správně fungovala, písek vždy po 5 letech fungování filtrace vyměňte.

Bazén

Absence vločkovače

I když vodu čistíte pravidelně Savem nebo jinými chlórovými přípravky, může se bazénová voda zakalit do mléčného tónu. Chlór totiž zabíjí vše, co ve vodě žije. Písková filtrace je totiž schopna vyfiltrovat pouze částice větší než 15 mikronů. Mikročástice ve vodě zůstávají a projdou filtrací.

Doporučujeme použít vločkovač neboli flokulant, který malé částice shlukuje do větších, které už filtrace zvládne účinně pochytat.

Předávkování vločkovačem

Pokud se mléčný zákal objevil až po nadávkování vločkovače, přidali jste ho až příliš mnoho. Problém časem sám odezní.

Stačí počkat, než se bude mít flokulant opět na co navázat a voda v bazénu se postupně zase sama zprůhlední. Můžete také část mléčné vody odpustit a nahradit ji čerstvou vodou.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *