Dům,  Zahrada

Jak namíchat beton – postup pro začátečníky

O betonu jistě neslyšíte poprvé. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších stavebních materiálů poslední doby, protože se z něj dá postavit prakticky cokoliv od mostů přes budovy až po silnice.

Díky svým skvělým vlastnostem a jednoduchému postupu přípravy se tak řadí vůbec k tomu nejlepšímu, co naše lidstvo vymyslelo. Ne každý si jej však umí správně namíchat, a proto se na toto téma dnes podrobně zaměříme.

Z čeho beton namíchat?

Pro namíchání základní směsi budete potřebovat následující 3 složky, bez kterých to rozhodně nepůjde. Jedná se o vodu, písek a cement. Ty vytvoří základní směs, jež lze pomocí dalších složek modifikovat ve smyslu zlepšení zpracovatelnosti betonové směsi, což je používáno zejména na velkých stavbách. Vy si však bohatě vystačíte s obyčejným betonem bez příměsí. Někteří do něj přidávají ještě štěrk, který zlepšuje jeho některé vlastnosti.

Jaké matriály použít?

Alfou a omegou kvalitního betonu je písek. Tvoří totiž největší část směsi, a proto byste měli vědět, že ne každý písek se dá použít. Nejideálnější je takzvaný kopaný písek frakce 0-4 mm, který můžete následně zkombinovat i se štěrkem frakce 4-8 mm. Při výrobě betonu je důležitá také voda, protože právě ona nastartuje chemickou reakci, díky níž začne samotná směs vznikat.

Je prakticky jedno, zda použijete pitnou vodu z veřejného řádu či vlastní studny anebo jednoduše získáte vodu z místního rybníka. Tato tekutina by však měla být bez jakýchkoliv hrubých nečistot, protože ty by v betonu dělaly pouze neplechu.

Jaký je správný poměr daných složek?

Při výrobě betonu je zcela zásadní dodržení správného poměru všech složek. Standardně se využívá poměru 1:2:3, tedy jeden díl cementu, dva díly písku a tři díly štěrku. Až se stanete zkušenějšími staviteli, zjistíte, že si s tímto poměrem můžete hrát a tím tak měnit výsledné vlastnosti betonu. Například množství štěrku můžete zvýšit až na šest dílů, což bude mít ovšem negativní vliv na jeho pevnost.

Jak namíchat beton do ztraceného bednění

Množství betonu do klasického bednění, kde si vybedníte pomocí prken sami, si vypočítáte pomocí vzorce a x b x c. Vynásobíte tedy mezi sebou délku, šířku a hloubku vybedněného prostoru. Takto získáte objem otvoru, který potřebujete vybetonovat v m³.

Beton do ztraceného bednění se počítá ještě snadněji. Stačí zjistit, kolik litrů betonu potřebujete do tvárnice ztraceného bednění, které budete používat při stavbě. Pak si údaj dohledáte. Například do tvárnic šířky 10 cm potřebujete 4,5 l betonu.

  • na 10 cm 4,5 l
  • na 15 cm 8,5 l
  • na 20 cm 14 l
  • na 25 cm 19 l
  • na 30 cm 25 l
  • na 40 cm 36 l
  • na 50 cm 25 l

Při betonování ztraceného bednění nad více jak 2 m³ objemu betonu se vám už opravdu vyplatí beton z betonárny objednat. Kvalita pak bude vyšší, než kdybyste si v tomto množství míchali beton doma. Beton vám při betonování přijede z betonárny najednou a podaří se vám zalít vše najednou. Tím dojde k lepšímu spojení betonu.

Na co si dát pozor

Beton do ztraceného bednění lijte jen do 1 metru výšky, tedy maximálně do 4 tvárnic nad sebou. Nezapomeňte přidat vodorovnou výztuž do betonu pomocí betonářské oceli, která pevně při sobě udrží všechny tvárnice.

Jak namíchat suchý beton

Suchý beton je suchá betonová směs, ve které je minimum vody a má sušší sypkou či přesýpavou konzistenci. Nejčastěji se používá například pro betonování podlah, zabetonování sloupů plotu, betonování okrajů zahradního bazénu nebo třeba pro osazení obrubníků pro zahradní dlažbu. Používá se především tam, kde se počítá s tím, že bude beton pracovat, betonová směs nasaje vlhkost ze země a beton nebude nadměrně zatížen, nebude tedy mít vysoké nároky na únosnost a pevnost.

Postup při míchání suchého betonu

Objem vody potřebný pro míchání suchého betonu se odvíjí především na vlhkosti písku. Pro suchý beton se obecně používá přibližně poloviční množství vody. Pro poměr složek betonu je cca 1:4:2, tedy 1 lopata cementu, 4 lopaty písku frakce 0/4 mm a 2 lopaty štěrku frakce 4/8 či 8/16 mm, bude třeba na 1 pytel cementu (25 kg) přibližně 5 až 8 l vody. Pokud bude po dešti, písek bude tak mokrý, že možná ani voda nebude třeba.

Konzistence betonové směsi

Záleží i na tom, jakou konzistenci suché betonové směsi potřebujete. Mohou to být suché drenážní betonové směsi, suché betonové směsi pro podlahy nebo suché plastické betonové směsi. Voda se do betonové směsi vždy přidává postupně.

Jak namíchat beton na podlahu

Poměr cementu a písku je běžně 1:4, tedy 1 lopata cementu a 4 lopaty písku. Pro míchání betonu na podlahu se používá kopaný písek frakce 0/4 mm a případně i štěrk frakce 4/8 mm. Voda se přidává postupně tak, aby směs nebyla moc hustá, ani moc řídká. Na 1 pytel cementu obyčejně vystačí cca 15 litrů vody.

Pokud se podlaha dělá kompletně od začátku, musíte mít připravený štěrkový podsyp ze štěrku frakce 16/32 mm v tloušťce 10 až 15 cm.

Jak namíchat beton bez štěrku

Beton se nejčastěji míchá v klasické míchačce, kterou jistě nemusíte představovat. V menším množství lze použít obyčejné kolečko nebo kbelík. Pokud budete míchat beton bez štěrku, můžete jej smíchat postaru, což znamená, že nasypete písek i cement na hromadu v daném poměru a budete ho lopatou přehazovat tak dlouho, dokud nebude směs smíchaná.

Postupným přidáváním vody následně vznikne beton. Ať už budete míchat v čemkoliv, je naprosto nezbytné, aby byla celá směs perfektně promíchána. V opačném případě by se zrnka písku mohla začít drolit, což je pochopitelně nežádoucí.

Připravení betonové směsi není opravdu nic složitého. Základem je dodržení správného poměru všech složek a kvalitní výběr materiálu. Z nekvalitního cementu a písku nebude nikdy kvalitní.

Tip: Potřebujete míchačku, míchadlo, kolečko, gumové nářadí nebo jiné nářadí? Podívejte se na e-shop Elespo.cz. Akční slevové nabídky, 50 výdejních míst, 30 let na trhu.

Zdroj foto: freepik.com

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *