Dům,  Zahrada

Jak namíchat beton – postup pro začátečníky

O betonu jistě neslyšíte poprvé. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších stavebních materiálů poslední doby, protože se z něj dá postavit prakticky cokoliv od mostů přes budovy až po silnice.

Díky svým skvělým vlastnostem a jednoduchému postupu přípravy se tak řadí vůbec k tomu nejlepšímu, co naše lidstvo vymyslelo. Ne každý si jej však umí správně namíchat, a proto se na toto téma dnes podrobně zaměříme.

Z čeho beton namíchat?

Pro namíchání základní směsi budete potřebovat následující 3 složky, bez kterých to rozhodně nepůjde. Jedná se o vodu, písek a cement. Ty vytvoří základní směs, jež lze pomocí dalších složek modifikovat ve smyslu zlepšení zpracovatelnosti betonové směsi, což je používáno zejména na velkých stavbách. Vy si však bohatě vystačíte s obyčejným betonem bez příměsí. Někteří do něj přidávají ještě štěrk, který zlepšuje jeho některé vlastnosti.

Jaké matriály použít?

Alfou a omegou kvalitního betonu je písek. Tvoří totiž největší část směsi, a proto byste měli vědět, že ne každý písek se dá použít. Nejideálnější je takzvaný kopaný písek frakce 0-4 mm, který můžete následně zkombinovat i se štěrkem frakce 4-8 mm. Při výrobě betonu je důležitá také voda, protože právě ona nastartuje chemickou reakci, díky níž začne samotná směs vznikat.

Je prakticky jedno, zda použijete pitnou vodu z veřejného řádu či vlastní studny anebo jednoduše získáte vodu z místního rybníka. Tato tekutina by však měla být bez jakýchkoliv hrubých nečistot, protože ty by v betonu dělaly pouze neplechu.

Jaký je správný poměr daných složek?

Při výrobě betonu je zcela zásadní dodržení správného poměru všech složek. Standardně se využívá poměru 1:2:3, tedy jeden díl cementu, dva díly písku a tři díly štěrku. Až se stanete zkušenějšími staviteli, zjistíte, že si s tímto poměrem můžete hrát a tím tak měnit výsledné vlastnosti betonu. Například množství štěrku můžete zvýšit až na šest dílů, což bude mít ovšem negativní vliv na jeho pevnost.

Jak na samotné míchání?

Beton se nejčastěji míchá v klasické míchačce, kterou jistě nemusíte představovat. V menším množství lze použít obyčejné kolečko nebo kbelík. Pokud budete míchat beton bez štěrku, můžete jej smíchat postaru, což znamená, že nasypete písek i cement na hromadu v daném poměru a budete ho lopatou přehazovat tak dlouho, dokud nebude směs smíchaná.

Postupným přidáváním vody následně vznikne beton. Ať už budete míchat v čemkoliv, je naprosto nezbytné, aby byla celá směs perfektně promíchána. V opačném případě by se zrnka písku mohla začít drolit, což je pochopitelně nežádoucí.

Připravení betonové směsi není opravdu nic složitého. Základem je dodržení správného poměru všech složek a kvalitní výběr materiálu. Z nekvalitního cementu a písku nebude nikdy kvalitní.

Zdroj foto: freepik.com

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *