Barvy,  Dům

Barva na fasádu – poradíme, jak ji vybrat

Fasáda je nejdůležitějším estetickým prvkem každé nemovitosti. Nemusí se jednat o rodinný dům, fasádní barvou lze vylepšit prakticky jakoukoliv zděnou stavbu. U rodinných domů se však používá nejčastěji, protože dokáže i omšelý dům přeměnit v krásnou budovu, za kterou se každý kolemjdoucí rád otočí. Dnes se proto zaměříme na výběr té správné fasádní barvy.

Proč použít vápenné barvy?

Jedná se o starší typ barvy s pojivem v podobě hašeného vápna. To této barvě umožňuje vytvoření speciálních lazurních efektů. Díky nižšímu krytí je výsledný vzhled nerovnoměrný se sametovým povrchem a odpovídá tak požadavkům na vzhled zejména starších staveb.

Použít se ale dá i u moderních staveb, avšak neumožňuje tónování do sytých odstínů. Aplikace vápenné barvy je trochu složitější, neboť je potřeba sledovat vlhkost podkladu a správně napojovat jednotlivé části nátěru.

Proč použít silikonové barvy?

Silikonová barva je oproti tomu nejmodernějším typem fasádní barvy, kterou na svou stavbu můžete použít. Obsahuje organická pojiva, díky nimž vydrží bez změny odstínu i 30 let, což je vskutku úctyhodná doba.

Nátěr je vysoce prodyšný, ale zároveň nepropustný pro vodu v kapalném stavu. Díky tomu bude vaše nemovitost dýchat, ale nebude docházet ke zvyšování vlhkosti ve zdech. Perfektně tak chrání zdivo před deštěm, nešpiní se a je tak vhodná jak pro historické, tak i moderní budovy.

Kterou z barev si vybrat?

Finální výběr je pochopitelně na vás, protože na trhu se nachází o mnoho více fasádních barev než dvě výše zmíněné. Pokud tedy chcete fasádu natírat, měli byste si pečlivě prostudovat všechny dostupné barvy a popřemýšlet nad jejich výhodami a nevýhodami. Z nich poté vyberte tu nejvhodnější pro vás.

Doporučujeme vám použití silikonových barev, protože se jedná o nejmodernější typ nátěru, který nedisponuje prakticky žádnými nevýhodami.

Díky speciálním fasádním barvám si můžete zvolit prakticky jakýkoliv odstín a odlišit tak svou nemovitost od ostatních. Nad výběrem barvy se však rozumně zamyslete.

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *