Barvy,  Domácnost

Jak natřít nábytek na bílo? 

Přetřít starý nábytek na bílo tak, aby byl výsledek dokonalý, vyžaduje dodržení pár pravidel. Abyste překonali všechna úskalí, dodržte správný postup, který vám popíšeme. S novým nátěrem získá váš starý nábytek mnohem lepší šmrnc

Vyrobený nábytek bez nátěru je třeba nejprve opatřit ochranným nátěrem. Na to můžete zvolit bezbarvý, lazurovací nebo krycí nátěr. Pokud jde o přetírání starého tmavého nábytku na bílý, povede se vám to, když dodržíte správný postup.

Oprava nátěrů starého nábytku

Jestliže chcete změnit odstín starého nábytku, nejdříve zjistěte, v jakém stavu je povrch z hlediska mechanického poškození i povrchového ošetření. Při přetírání starého tmavého nábytku na bílý začněte omytím a odmaštěním povrchu. S bílou bude útulná a malá kuchyň či jiná místnost mnohem světlejší a opticky větší.

Pozor na leštěnky

Většina nábytku je ošetřena různými leštěnkami a tmavý nábytek navíc barevnými. Mastné leštěnky zabraňují dobrému přilnutí nátěru a při přetírání bílou barvou by leštěnka mohla způsobit její zbarvení. Leštěnku však nelze odstranit jen vodou se saponátem, proto nejprve použijte benzínový nebo lihový čistič.

Opravte mechanická poškození

Po očištění a odmaštění zkontrolujte mechanické poškození, odloupnutou barvu, kousky dýhy, praskliny a otvory. Poškozená místa vybruste do hladka, aby po nátěru nebylo vidět hrany přechod. Hlubší nerovnosti předtím zapravte tmelem, nechte zaschnout 3 až 4 hodiny a tmelená místa do hladka vybruste.

Zdrsnění povrchu

Povrch nábytku mírně zdrsněte jemným brusným papírem, aby barva lépe přilnula. Oprava nátěrů stolů a židlí je složitější díky členění ploch.  U velkých ploch, skříní, většího nábytku a nábytkových stěn je lepší aplikovat barvy stříkáním. Můžete však použít i štětec nebo speciální váleček a vodou ředitelné barvy.

Základní nátěry a povrchové laky

Pod bílé a světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo, u barevných a tmavších odstínů můžete použít rovnou 2 až 3 nátěry univerzální barvy v matu či lesku. Při použití matné barvy ošetřete povrch bezbarvým interiérovým matným lakem pro zvýšení mechanické odolnosti nátěru a usnadnění povrchové údržby.

Samotný nátěr staršího

Bílá barva je skvělá volba jak opticky zvětšit místnost. Před nátěrem dotáhněte šrouby a slepte spoje u noh a rohů. Nátěr proveďte štětcem, válečkem či nástřikem na očištěný, odmaštěný, suchý a mírně zdrsněný povrch. Proveďte 1 až 2 nátěry univerzální barvy a 1 až 2 nátěry bezbarvého interiérového laku.

Nátěr nového nábytku

Pokud jste koupili dřevěný nábytek bez povrchové úpravy, nechali jste si vyrobit nábytek na míru nebo jste si ho vyrobili, použijte bezbarvý interiérový lak v lesklém či matovém provedení. Pro změnu barevného odstínu a scelení barevných rozdílů u přírodní dřeviny je vhodná silnovrstvá lazura. Zvýrazní letokruhy i kresbu dřeva a srovná barevné rozdíly.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *