Interiér

Jak namíchat zelenou a kde ji použít

Pokud nechcete v obchodech s barvami využít míchací centra, která jsou schopná vám připravit vaši zvolenou či oblíbenou barvu, můžete si namíchat barvu sami.

Teorie barev

Návod, jak si namíchat určitý odstín barvy, poskytuje takzvaný barevný kruh. V jeho středu najdete základní neboli primární barvy, které nelze nijak namíchat a musíte si je koupit. Jsou to červená, modrá a žlutá. Můžete si je tónovat na světlejší či tmavší odstín. Kolem primárních barev jsou v kruhu umístěny sekundární barvy, které vzniknou smícháním primárních barev, oranžová, zelená a fialová. Mícháním primárních a sekundárních barev pak vznikají další a další odstíny jednotlivých barev.

Zelená je sekundární barva

Zelenou barvu, která je sekundární, získáte smícháním dvou primárních barev, tedy modré a žluté. Čím více žluté barvy přidáte, tím získáte vždy světlejší zelenou barvu. Čím více modré barvy přidáte, tím více chladnější a tmavší zelené barvy dostanete.  Pokud do nějaké barvy přidáte trošku barvy, kterou na barevném kruhu najdete přímo naproti barvě, kterou chceme zrovna natónovat, utlumíte tím její jas, ale sytost barvy se tím nijak nezmění.

Jak na míchání odstínů zelené barvy

Obecně platí, že není vhodné přidávat světlou barvu do tmavé. Zkuste to tedy raději naopak a tmavou barvu velmi opatrně přimíchávejte po malém množství do světlé a důkladně ji vždy promíchejte. Pokud jakoukoli barvu zředíte bílou barvou, tím jasnější, světlejší a méně sytý bude váš výsledný odstín. Zkuste si správný poměr nejdříve odměřit v malém množství vyzkoušet třeba na kusu papíru nebo bílého kartonu. Pak se teprve pouštějte do míchání velkého množství barvy.

Výmalba zelenou barvou

V kuchyni zelená barva podporuje chuť k jídlu. V kuchyni a koupelně se uplatní jasnější odstíny zelené, v barvě mentolu, máty či s nádechem do žluté, zatímco v místnostech, kde chcete odpočívat, volte raději tlumenější odstíny zelené.

Jasně zelená barva pro přírodní vzhled

Jasně zelená barva se hodí do moderních domácností, ale ani chaty, chalupy i do rustikálního stylu. Do jasných barev laďte doplňky a větší část interiéru ponechte spíše v neutrálních barvách, nejlépe přírodních. Se zelenou barvou skvěle ladí část interiéru v přírodních barvách dřeva, bílá, šedá, béžová, hnědá nebo černá barva.

Zelené dekorace a doplňky

Do větších prostor si můžete pořídit i jasně zelenou sedací soupravu, kterou zjemníte dekami, plédy a polštářky v neutrálních odstínech. Sytě zelenou barvu použijte spíše na doplňky a dekorace. Vybírejte do svého interiéru zelené prvky, které jsou levné a snadno vyměnitelné. V zelené barvě můžete mít třeba koberce, závěsy, lampičky, deky a polštářky, ale i nádobí či kuchyňské spotřebiče.

Svěží kombinace zelené se žlutou či oranžovou

Z části zelený interiér můžete kombinovat se svěžími doplňky ve žluté či oranžové. Pokud zvolíte ty správné odstíny, dobře vypadá i zelená barva s modrou. Vyvarujte se spojení příliš výrazných barev, jako je zelená a sytě červená.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *