Interiér

Jak namíchat tyrkysovou barvu             

Chcete se naučit namíchat krásnou tyrkysovou barvu? Každý si pod názvem tyrkysová barva představí trošku jinou barvu. Obecně jde o modrozelenou barvu, která nám evokuje barvu moře a s ním spojenou harmonii, klid a pozitivní myšlení. Tyrkysovou barvu si můžete koupit nebo namíchat sami.

Tyrkysová barva

Tyrkysová barva patří k velmi oblíbeným barvám při malování stěn, při renovaci nábytku i vyrábění recyklovaných dekorací. Používá se na tapetách i dekoračních textiliích. Tyrkysová barva evokuje odstín moře, pohodu a klid. Tyrkysová barva leží v barevném spektru mezi modrou a zelenou.

Svůj název získala podle nerostu tyrkysu, který se vyskytuje v přírodě v různých odstínech tyrkysové barvy. Do Francie se tyrkysy dovážely z Turecka a název vznikl zkomolením slova turecký. Pro staré civilizace bylnerost posvátný a přinášel štěstí a ochranu.

Primární, sekundární a terciální barvy

Existují 3 primární barvy. Nesnažte se o namíchání modré barvy, stejně jako červené a žluté. Nelze jetotiž vytvořit kombinací žádných jiných barev. Při jejich smíchání vznikají sekundární barvy, které mají stejný podíl z obou nejbližších primárních barev. Barvy terciální vzniknou smícháním nejbližší primární a sekundární barvy a tak se dá pokračovat v podstatě do nekonečné škály odstínů barev.

Tyrkysová je barva na rozhraní modré a zelené. Má vlnovou délku 500 až 520 nm. Modrá a zelená jsou dokonce v některých jazycích brány jako odstíny tyrkysové.

Jak získat tyrkysovou barvu

Pokud chceme namíchat tyrkysovou barvu, musíme smíchat modrou a žlutou. Zkušení malíři natěrači však doporučují nemíchat je pouze spolu, ale přimíchávat je do bílého základu. Pokud začínáte, můžete do jejich směsi bílou přimíchat. Čím více bílé, tím bude výsledný odstín barvy světlejší. Přesný poměr modré a žluté si však musíte vyzkoušet. Každopádně to bude vždy více modré a méně žluté.

Podíl barev je velmi důležitý. Obecně převládá modrá, která je lehce dotónována žlutou a bílou. Nezapomeňte vždy barvy opravdu pečlivě promíchat, aby byl výsledek zcela dokonalý.

Jaké barvy budete potřebovat

Vyberte si žlutou a modrou barvu. Pro začátek vám od obou barev postačí jen malé množství. Po smíchání vám vznikne krásně temně zelená barva. K této barvě přidejte kapku bílé barvy. Vše promíchejte a vznikne vám světle zelný odstín podobný hráškové barvě. Pak přimíchejte ke světle zelené trošku světle modré barvy. Díky tomu si namícháte požadovaný odstín tyrkysové barvy.

Často kladené otázky

Jaká barva se hodí k tyrkysové?

K oblíbeným kombinacím patří bílá s akcentem černé a tyrkysové. Efektivně vypadá s citrusovými tóny, zejména s limetkou. Pokud se to ke stylu interiéru hodí, vypadá skvěle tyrkysová se zlatou.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *