Zahrada

Soukromí na zahradě: Jak ji zaclonit a odhlučnit? 

Způsobů zajištění soukromí na zahradě se nabízí více a nemusí být ani drahé. Při plánování zahrady zvažte, kam umístit relaxační zónu. Většina z nás chce doma trávit svůj volný čas v soukromí. K tomu pomůže vhodně vyřešená zahrada.

Vinná réva na pergole

Dejte si pozor na sousedy

K některým formám zastínění potřebujete od souseda písemný souhlas. Nesmíte stínit cizí pozemek a používat cizí plot. Podle nově platícího Občanského zákoníku § 1017 je zakázáno vysazovat stromy blíže než 150 cm od hranic cizího pozemku. Dřeviny je třeba udržovat, aby sousedovi nestínily a  neobtěžovaly ho.  

Živé ploty

Nedostatek soukromí vyřeší živé ploty, které v sobě snoubí praktickou a estetickou stránku. Stálezelené jehličnany vytvoří kromě stínu a soukromí i protihlukové clony. Využít můžete thuje, cypřiše i listnáče. Stálezelená je bobkovišeň lékařská – Prunus laurocerasus. Proměnlivé opadavé listnaté dřeviny, jako Buk lesní – Fagus sylvatica a habr obecný – Carpinus betulas se ze zelena na podzim zbarví do zlata. Habr navíc opadá až v zimě. Prohlédněte si dřeviny na živý plot.

Mobilní zeleň jako variabilní řešení

Mobilní zeleň je legislativně zcela nepostihnutelná a zajistí maximální estetický efekt. Dostatečně objemné mobilní nádoby osazené rostlinami zastíní a dají se přemisťovat dle aktuální potřeby. Aby se dalo s těžkými nádobami manipulovat, je vhodné je umístit na pojízdné podložky, což manipulaci usnadní.

Využijte liány

Liány, nejlépe stálezelené, vás ochrání celoročně. Jako opory popínavek zvolte pergoly s trelážemi. Popínavé rostliny jsou vytrvaléjednoleté, které v jediné sezóně vytvoří ohromný porost. Ačokča – paprikookurka je zároveň zajímavým zpestřením jídelníčku. Vhodné jsou břečťany, vistárie, přísavníky, popínavé růže, trubače i plaménky. V sezóně výborně stíní i popínavé fazole s krásnými květy.

Zděné ploty a využití dalších materiálů

Vyšší zděné ploty dobře zvažte. Podél rušných komunikací jsou často nezbytné, ale směrem do přírody brání výhledu a problém mohou činit i sousedovi. Někdy je lepší zvážit, zda relaxační zónu nepřemístit. Kromě cihel a kamenů můžete využít i jiné typy plotů, přes které není vidět. Například dřevo, plech, plast či gabiony.

Umělé živé ploty

Umělé živé ploty jsou na první pohled k nerozeznání od pravých. Instalace je rychlá a snadná a jsou téměř bezúdržbové. Levné rolovací ploty tvoří pásy a slouží jako zakrývací plachta. Listy jsou na speciální mřížce, která se k plotu připevní páskami. Panelové ploty jsou hustší. Díky spojovacím klipům se panely spojí do vhodné velikosti. Listy na dřevěném roštu či rastrudílcích se dají roztáhnout do šířky a výšky. Ploty na kmeni v truhlíku jsou sice dražší, ale vypadají velmi přirozeně.

Odclonění pohledů z výšky

Pro odclonění pohledům z výšky pomůže zastřešení prostorné pergoly v podobě popínavek, stříšky z různých materiálů, markýzy i sluneční plachty. Vhodným řešením vytvářeného porostu jsou výškově různorodé výsadby, ve kterých jsou zakomponovány i stromy se širokými a hustě olistěnými korunami. Podívejte se třeba, jak pěstovat japonskou vrbu, která může být součástí porostu.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *