Dům

Jaká je optimální výška okna – norma, zásady

Přemýšlíte, jaká by měla být vzdálenost od podlahy do okna? Pravidla nebo společné standardy přesně neexistují. Důležité je vědět, že výška od podlahy po okenní parapet byla vždy vypočtena podle toho, v jaké místnosti se používá.

Okna v obývacích místnostech

Pokud je prostor obývacího pokoje dostatečně velký, zvolte si výšku od podlahy k oknu pod židlí. Vzdálenost od podlahy k sedadlu je 400 až 420 mm. Můžete dát okno i do výšky 250 až 350 mm. Musíte zohlednit rozměry a uspořádání nábytku. Pokud nepotřebujete krásný výhled, můžete zvolit místo těsně nad výškou průměrné tabulky pro obývací pokoj, která činí 750 mm a použít výšku okenního parapetu 800 mm. Svou roli hraje i výška stropu.

plastova_okna

Okna v ložnici

Do ložnice by měly pronikat teplé tóny světla, které nám poskytnou poloprůhledné nebo neprůhledné záclony a můžete mírně zmenšit velikost a nadhodnotit výšku okenního parapetu na úroveň 900 mm. Zmenšení velikosti sníží ztrátu tepla.

Okna v dětském pokoji

Dětský pokoj by měl mít okna ve výšce 700 mm až 900 mm. Většinou se okna nedávají moc nízko. Velikost radiátoru se odvíjí od prostoru místnosti. Je třeba dbát i na bezpečnost a topení třeba ukrýt za mřížkou. Tím snížíte riziko zranění dětí.

Jak zařídit obývací pokoj

Okna v kanceláři

Průměrný pracovní stůl má výšku 750 mm. Stejnou výšku můžete použít pro osazení okenního parapetu. Pokud budete mít stůl jinde než u okna, vezměte v úvahu co nejvíce přirozené osvětlení. Pak můžete snížit výšku parapetu na 650 mm, čímž se zvětší velikost okna a to vizuálně rozšíří prostor a prosvětlí místnost.

Okna v kuchyni

Standardní výška okna v kuchyni je 900 až 950 mm, protože takovou výšku má i standardní kuchyňský nábytek. Optimální velikost jídelního stolu je 750 až 760 mm, což je těsně pod okenním parapetem. S klasickým barovým pultem v rozměru 1,1 až 1,15 m jsou kombinovány židle a stoličky o výšce 800 až 840 mm. Výška skla by pak měla být větší než 1,5 m. Důležitá je také výška kuchyně a výška komínu.

Okna na chodbě, v koupelně či podkroví

Pokud nemáte průhledné dveře, bude pro okno vhodná výška 800 mm. Budete mít světlo na chodbě a výhled ven. To platí o pro pokoj s balkonem. Zvolit výšku podle výšky nábytku v místnosti. V koupelnách a užitkových místnostech bývá světlo umělé. Z pohledu požární bezpečnosti by zde ale mělo být malé okno. Proto je lepší otevření okna těsně nad úrovní hlavy, tedy ve výšce asi 1,7 m pro rovnoměrné osvětlení. Důležitá je i výška umyvadla.

Střešní okno

Běžná výška okna v podkroví je 800 až 1000 mm od podlahy po spodní část. Okno by mělo být umístěno v takové výšce, aby osoba, která sedí na židli a dívá se rovně, viděla těsně nad parapet. Pro dosažení optimálních parametrů přenosu tepla je třeba dodržet tyto montážní vzdálenosti. Montážní výška nad podlahou musí být 100 až 120 mm, od stěny 20 až 50 mm a od horní části okenního parapetu 100 mm. Pokud stavíte schody do podkroví, důležitá je i výška schodu.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *