Domácnost

Ideální výška umyvadla od země – jak ji určit?

Umyvadlo nesmí chybět v žádné koupelně. Při výběru hraje roli jeho tvar, celkový design i velikost. Jakmile je umyvadlo pořízeno, nastává důležitá otázka, jak určit správnou výšku umyvadla. Jak vysoko od země by mělo být umístěno? To je vhodné důkladně promyslet. Určitě se řiďte i výškou lidí v domácnosti.  

Zohledněte výšku členů domácnosti

Rozhodovat by měla výška členů vaší domácnosti. Umyvadlo bude v koupelně hlavně pro vás, ne pro vaše návštěvy. Tomu ho zkuste přizpůsobit. Pokud jste vyšší, dejte umyvadlo výše, pokud nižší, dejte ho níže od země. Nedoporučujeme brát v potaz výšku dětí, které vyrostou. Dejte jim stoličku, než dorostou.

Vyzkoušejte si použití umyvadla

Vyzkoušejte si, jaká možnost je pro vás ideální. Navštivte hobby markety a různá místa, kde je zboží vystaveno, nebo kde je možnosti umýt si ruce, třeba v barech a restauracích. Pak vyhodnoťte, zda je umyvadlo opravdu ve správné výši a zda vám to tak vyhovuje. Výška umyvadla se řeší podobně jako světlá výška pokojů.

Výška horní hrany umyvadla

Pokud výška vaší postavy nevyčnívá z průměru, výška horní hrany umyvadla má doporučenou výšku 850 milimetrů. Opravdu si ale vyzkoušejte, zda vám vyhovuje 85 centimetrů od země. Jde o jeden ze standardů, který je sice hojně rozšířen a odvozen od člověka průměrného vzrůstu, ale nemusí vyhovovat všem. Tak jak by měla být ideální výška kuchyňské linky, tak by to mělo být i u výšky umyvadla.

Důležité je správné měření

Při volbě správné výšky umyvadla se zaměřte na pár důležitých věcí. Naměřte si, v jaké vzdálenosti od hrany umyvadla jsou montážní otvory, zda je hrana umyvadla po celém obvodu stejně vysoká, o kolik se navýší výška vaší podlahy po pokládce, tedy po betonování, stěrce a položení dlažby. Pak je totiž podlaha o pár centimetrů výše a umyvadlo o tolik centimetrů níže. Měřte od hotové podlahy.

Rozměry umyvadla a okolí

Před umístěním umyvadla je nutné řešit i další věci. Nejde jen o přívod studené vody, teplé vody a napojení na odpady. I zde jsou nějaké doporučené rozměry a pravidla.  Když jde o klasickou baterii, bývá nejčastěji ve výšce 1 150 milimetrů od země. U výšky ventilku se počítá s rozměrem 580 milimetrů od země. Výška odpadu by měla být realizována ve výšce 530 milimetrů od podlahy. Pak bude montáž umyvadla a napojení na potrubí bez komplikací a v souladu se standardizovanými umyvadly. Dobré je poradit se s instalatérem.

Poslední rozhodnutí je na vás

Všechny uvedené rozměry jsou ale stále jen doporučované, obvyklé a orientační. Nejde o žádnou pevně stanovenou normu. Konečné slovo je vždy na vás. Vy buďte umyvadlo každodenně používat. Určitě se u něj nechcete hrbit a nechcete si u něj také stoupat na špičky. V jaké výšce bude vaše umyvadlo a to ostatní, rozhodujete jen vy. Ten, kdo realizuje novou koupelnu, nebo ji kompletně rekonstruuje, vám pak rád poradí, jak se dá umyvadlo dát výš anebo níž a co je k tomu třeba.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *