Zahrada

Jak udělat chodník na zahradě?

Pokud se ve své zahradě brodíte v dešti a za rosy mokrým trávníkem či blátem, zvažte stavbu chodníku. Zpevněná cesta vám umožní pohodlný a bezpečný pohyb. Zvažte styl i koncepci zahrady a typ podloží. Snažte se nepoškodit okolní zeleň.

Písek, štěrk, oblázky, dlažba nebo dřevo

Ve volné zahradě a v místech s malým provozem zvolte písek, štěrk a oblázky. Okraje chodníků lze osázet nízkými půdopokryvnými keři se snadnou údržbou.

Pro pohodlnější chůzi a frekventované cesty zvolte pevný povrch dlažbou nebo dřevo. Je pěkné na pohled a příjemné na došlap, ve vlhku však kluzké a s nutností údržby. Betonové dílce dřevo věrně imitují, jsou pevné, odolné vůči mechanickému poškození, mrazu i vysokým teplotám a mají dlouhou životnost.

V méně zatížené části pozemku a zelené zahradě použijeme plastové zatravňovací panely a dlažbu z betonu či plastu, která přispěje k ozvláštnění zahrady.  

Jak na stavbu pevného chodníku

Pokud si zvolíte pevný povrch, nezapomeňte na vybudování správného podkladu, rovinu i spád chodníku, aby nebyl kluzký a netvořily se na něm kaluže. Dejte si pozor i u zahrady ve svahu, kde její budování vyžaduje adekvátní postup. 

Podklad i povrch cesty volte podle typu podloží. Kamenitý podklad je stabilní. Kvalitní základ potřebuje jílovitá a lehká půda, která pracuje podle klimatu a mění se za horka i vlhka. Použijeme na něj písek, štěrk nebo stavební suť. Při výběru povrchu materiálu se poraďte s prodejcem, jak hluboký základ materiál vyžaduje.

Na pevný chodník se hodí přírodní lomový kámen i kamenná dlažba, venkovní mrazuvzdorné dlaždice imitující strukturu kamene, vymývané betonové díly s oblázky, pálené cihly i betonová dlažba s protiskluzovou úpravou a do travnaté části pozemku přidejte k chodníku i obrubníky.

Při vytváření chodníku z betonu můžete v ploše chodníku nechat volná místa a osázet je nízkými trvalkami, bylinkami a travinami. Použít lze i formy ze speciálního plastu, do kterých se lije beton. Tak se dají vydláždit chodníky, terasa, dvorek nebo okolí bazénu. Vsadit můžete na římskou dlažbu i přírodní kámen.

Jak na stavbu chodníčku krok za krokem

Vyznačte si plochu a vyhlubte terén do hloubky alespoň 20 cm. Na běžný chodník stačí šířka 70 cm, kde projedete i s kolečkem. Položte geotextilii a nasypte vrstvu 10 cm hrubozrnného štěrku 2 až 3 cm. Povrch udusejte a přisypte 5 cm vrstvu jemnozrnného štěrku 0,5 až 1 cm. Podklad bude pevný a propustí vodu.

Vyskládejte na plochu provizorně kameny tak, aby na sebe navazovaly a na štěrk dejte betonovou vrstvu. Andezitové kameny natřete zespodu adhezním můstkem, zasazujte je 3 cm hluboko do betonu a poklepáním gumovou palicí je zarovnejte pomocí vodováhy. Dbejte na rovnoměrné spáry. Nechte zatvrdnout aspoň 6 hodin.

Jakmile dlažba zaschne, kameny omyjte vodou, aby spárovací cementová hmota lépe držela. Na plochu rovnoměrně nalijte směs a stěrkou ji vtírejte do spár. Po částečném 10 minutovém zaschnutí kameny umyjte spárovací houbou.

Nakonec založte betonový obrubník nebo dřevěnou palisádu kolem chodníku. Zatlučte ji do zeminy podél cesty gumovou palicí, abyste ji nepoškodili. Pokud se nechcete pustit do budování svépomocí, dá se vytvořit i zahrada na klíč.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *