Zahrada

Ozvláštněte svou zahradu! Díky těmto 4 tipům už nudná nebude

Rádi trávíte volné chvíle na zahradě za domem, ale říkáte si, že jí něco chybí? Pokud máte pocit, že je vaše zahrada nudná a jednotvárná, ozvláštněte ji. Vhodnou kombinací doplňků, rostlin a materiálů získá jedinečný styl a obdivovat ji budete nejen vy, ale i vaši blízcí. Máme pro vás 4 tipy, jak zahradu jednoduše ozvláštnit.

1. Venkovní osvětlení navodí jedinečnou atmosféru

Vhodným zakomponováním různý zdrojů venkovního osvětlení získáte možnost užívat si krásné výhledy do zahrady i po západu slunce. Dejte přednost většímu počtu méně výkonných lamp než jednomu silnějšímu zdroji osvětlení, který by vás oslňoval a nevytvořil poutavou hru světla a stínu. Na zahrady se s oblibou používají svítidla vybavené fotovoltaickými články, které se postarají o dobíjení baterií a automatické sepnutí. Posezení na zahradě si pak můžete zpříjemnit i lampami na olej nebo pochodněmi.

2. Pracujte se dřevem a kamenem

Do zahrady bezpochyby patří přírodní materiály v čele se dřevem a kamenem. Dřevěné lavičky, zahradní nábytek nebo třeba kamenné obklady na fasádě nebo plotu budou v zahradě vypadat přirozeně a poutavě. Skvělou volbou jsou obklady a dlažby z přírodního kamene, které zahradu ozvláštní, navíc vydrží desítky let a zachovají si svůj původní vzhled

3. Vytvořte chodníky z odolné dlažby

Pro pohodlný a bezpečný vstup do zahrady vytvořte chodníky vyskládané z dlaždic. Při vhodném výběru materiálu a formátů budou vypadat působivě a naruší jednotvárnost prostoru vyplněného zelení.

Dlažby do exteriérů s oblibou používají i architekti a designéři. To potvrzuje i architekt Jan Vondrák z architektonického studia mjölk: „V exteriéru používáme rádi betonovou nebo kamennou dlažbu. Důvodem je estetika, ale i trvanlivost těchto materiálů.“ Architekt se zmiňuje také o pokládce venkovní dlažby na terče. „Jde o specifické řešení, které používáme relativně často, a to převážně na venkovní terasy či pochozí střechy,“ dodává. Ve volném prostoru se pak upřednostňuje pokládka dlažby na trávu nebo do štěrkového lože.

4. Zakomponujte do prostoru zahradní dekorace

Exteriérové prostory můžete jednoduše ozvláštnit vhodným zakomponováním dekorací. Vždy si však dejte pozor, abyste to nepřehnali s množstvím dekorativních předmětů a při výběru nesklouzli ke kýči. I v tomto případě doporučujeme sáhnout po předmětech vyrobených z přírodních materiálů, které se vyznačují dlouhodobou životností a vysokou estetickou hodnotou.

Na závěr je důležité podotknout, že zahrada bude fungovat jen v případě, že bude navržena jako celek a vytvoří vzájemný soulad. Exteriéry by měly navazovat na styl přilehlého domu a propojovat venkovní prostory s interiérem. Při výstavbě a rekonstrukcích domů i bytů se zkrátka vyplatí spolupracovat se zkušeným designérem či architektonickým studiem, při přeměně zahrady pak se zahradním architektem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *