Zahrada

Jak stříhat jabloně?

I když tomu počasí poslední dní neodpovídá, tak jsme již dávno vstoupili do plnohodnotného jara. Tuto vegetační změnu si určitě uvědomily všechny živé rostlinky, neboť začínají bohatě růst a některé i kvést.

K těmto rostlinám pochopitelně patří i jabloně, jež také vstoupily do období, kdy by se měly stříhat. Dnes si proto povíme, jak správně ostříhat jabloně, abyste co nejlépe podpořili jejich růst.

Proč se jabloně stříhají?

Existuje hned několik druhů řezů stromků, avšak dal by se najít obecný účel, proč se tato činnost provádí. Hlavním důvodem je obměna starého dřeva za nové, aby byl co nejvíce podpořen růst nových pupenů a tím i větší plodnost celého stromu.

Dalším důvodem je provzdušnění koruny, ovšem nesmíte to přehánět. Jde spíše o to, aby měly listy okolo sebe dostatek světla. Zcela zásadní je zachování pyramidového tvaru koruny. Listy v horní polovině koruny by totiž určitě neměly stínit listům v dolní polovině.

Jaké řezy rozlišujeme?

Jak už bylo výše řečeno, rozlišujeme hned několik řezů. Mezi ty nejdůležitější však patří řez letní a řez zimní. Jejich název o nich napovídá prakticky vše, neboť se opravdu provádějí na jaře a v zimě. Můžete však provádět i speciální druh řezu u mladých stromků po výsadbě, abyste je tak lépe usměrnili k jejich dalšímu růstu.

Starší stromy můžete správně provedeným řezem omladit, čímž jim vrátíte ztracenou plodnost a produktivitu. My se však blíže zaměříme na řezy letní a zimní.

Letní řez

Podle názvu byste jistě odhadli, kdy se zhruba letní řez provádí. Ideální doba je od dubna do srpna, tedy za období vegetace. Obecně by se dalo říci, že se v tomto období řežou především mladé stromky a odstraňují se lecjaké neduhy.

V období vegetace máte skvělou příležitost k odstranění silných výhonů rostoucích přímo vzhůru. Jejich odstraněním donutíte jabloň dříve plodit jablka a jednotlivé větvě budou také méně růst. Obecně platí pravidlo, že čím bujněji strom roste, tím později jej stříháme. Letní řez je tedy plně zaměřen na ovlivnění plodnosti.

Zimní řez

Zimní řez se podle svého názvu provádí v podzimních a zimních měsících, konkrétně tedy v období od listopadu do března, tedy v době vegetačního klidu. Zimní řez je daleko důležitější, neboť stromy musí být perfektně připravené na začátek vegetace.

Dal by se obecně nazvat jako řez, který znásobuje dřevní hmotu. Období vegetačního klidu je tedy dobrou příležitostí pro zbavení se starých větví a vytvoření silnějšího základu pro následné tvoření plodů. Tímto řezem tedy podpoříte nejen plodnost jako takovou, ale zajistíte si tím i daleko větší a chutnější jablka.

Péče o jabloně je jednou z nejdůležitějších činností, kterou vůbec můžete na zahradě provádět. Péče věnovaná stromům se vám několikanásobně vrátí v podobě chutné a bohaté úrody.

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *