Zahrada

Zahrada ve svahu – jak ji vybudovat a na co si dát pozor

Je na prosto běžné, že někteří musí novou zahradu budovat ve svahu, z čehož mají pochopitelně poněkud obavy. Není se ale čeho bát, každý zkušenější kutil tuto činnost zvládne. Dnes si tedy společně řekneme, jak vytvořit ohromující zahradu ve svahu a na co si dát při této stavbě pozor.

Jak začít?

Jestliže chcete začít tvořit novou zahradu ve svahu, rozhodně byste si nejprve měli vytvořit alespoň hrubý koncept pracovního postupu. Je totiž hloupost začínat budovat bez jakékoliv představy o finální zahradě. Nejprve si proto rozmyslete, zda chcete použít skalky nebo terasy, případně z jakých materiálů budou.

Klidně se o tomto kroku poraďte s kvalifikovaným stavebním inženýrem či zahradníkem, kteří vám jistě ochotně poradí. Ihned po vytvoření konceptu a návrhu můžete začít tvořit.

Při vyšším převýšení použijte terasy

Je nutné zvážit také výškové převýšení zahrady, neboť ne všechny stavební techniky a způsoby jsou vhodné do každého svahu. V případě vyššího převýšení je velice vhodné použít terasy, pomocí kterých pozemek rozčleníte do několika menších úseků, na nichž se vám bude daleko lépe hospodařit.

Vybudování teras se sice může stát velice náročné, avšak výsledek opravdu stojí za to. Získáte nejen jedinečný vzhled, ale také jedinečnou příležitost k pěstování venkovních rostlin.

Svah je potřeba také zpevnit

Prakticky každá zahrada ve svahu hrozí sesutím v důsledku podmáčení způsobeným deštěm. Několik teras tomuto problému velmi dobře zabrání, protože opěrné zdi svah zpevní a díky tomu bude daleko odolnější proti dešti. Voda se bude přirozeně vsakovat do půdy, avšak nebude způsobovat její erozi.

Svah lze také zpevnit pomocí skalky s dostatečně velkými kameny a vhodnými rostlinami. Ty pomocí svých kořenů půdu zhutní, tudíž bude velice dobře odolávat erozi. V některých případech je skalka daleko elegantnějším řešením, než terasa.

Nezapomeňte vytvořit schody

Ať už se tedy rozhodnete vytvořit skalku nebo terasu, neměli byste zapomenout na vybudování odpovídajícího přístupu na svah. Rostliny, které zde zasadíte, totiž požadují odpovídající péči, bez níž dříve či později uvadnou. Ideální je proto postavit jakési schody či alespoň jejich napodobeninu.

Nemusí se jednat o schody v pravém slova smyslu, stačí, když se budete schopni dostat nahoru na skalku. Fantazii se meze nekladou, tudíž se můžete opravdu vyřádit jak při samotném návrhu, tak při stavbě.

Na co si dát pozor?

Největší obavy by mohly panovat ohledně eroze půdy a sesouvání svahu. Zejména pokud je blízko vašeho domu, měli byste si dát záležet na jeho zpevnění. Vybudováním teras nebo skalek však tento problém s přehledem vyřešíte. Další zádrhel by mohl nastat u použitých materiálů, které by měly být dostatečně pevné. Ideální je použít velké kameny, ztracené bednění či okrasný beton.

Vybudování zahrady ve svahu opravdu není nic těžkého. V případě jakýchkoliv obtíží se poraďte se stavebním inženýrem, který vám jistě rád pomůže.

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *