Zahrada

Jak často sekat trávník?

Každá zahrada je originální a vypadá trochu jinak. Zahrady se od sebe neliší jen potřebou pravidelné péče. Hlavně trávních je třeba sekat dost často.

Počet sekání trávníku se odvíjí podle aktuálních klimatických a vegetačních podmínek. Od jara do podzimu si díky sekání trávníku užijete vůni čerstvě posečené trávy. Pořiďte si podle velikosti zahrady sekačku, traktůrek či vyžínač, ať si práci usnadníte.

Výška trávy na zahradě

Odborníci doporučují ideální výšku trávníku 3 až 6 cm. Konkrétně výšku ovlivňuje zvolená travní směs, podnebí a právě probíhající roční období. Okrasné trávníky budete sekat častěji než užitkové porosty, které stačí sekat přibližně jednou za týden. S pomocí moderních sekaček si můžete nastavit výšku trávníku přesně podle sebe. Klidně někde můžete mít golfový trávník a jinde vyšší stébla s lučními květinami, což dodá zahradě zajímavý efekt. Navíc poskytnete domov pro mnohé živočichy.

Tráva a její sečení v teplu a dešti

Během suchého období nechte trávník delší, aby nedošlo ke snadnému proschnutí. Jarní a letní měsíce vyžadují častější sekání trávy alespoň každý týden. Krácení trávníku neprovádějte o víc než třetinu délky. Jestliže je během sezóny hodně deštivo, budete muset sekat častěji. Sekání neprovádějte za velkého vlhka, protože mokrá tráva zanese žací prostor v sekačce a na trávníku se vytvoří chuchvalce.

Travnatý koberec během jara a léta

První sekání trávy po zimě by nemělo být příliš nízké, aby měl trávník větší sílu regenerace. Po sečení byste měli ještě zvážit i vertikutaci a zbavení plsti pro lepší přístup k vláze i živinám. Pokud chcete mít z trávníku hebký zelený koberec, výška okrasných trávníků by měla být obecně 1,5 až 2,2 cm. Během teplého a suchého období nechte o něco delší stébla. Intenzivní růst trávy probíhá hlavně během května a června a v září.

Podzimní péče o trávník

Během července a srpna je růst trávy pomalejší, pokud je horké počasí. Trávníky mají přezimovat mírně obrostlé. Sekání trávy tedy provádějte pravidelně podle potřeby, dokud se úplně nezastaví růst trávy. K tomu dojde přibližně do konce listopadu, ale konkrétní doba se vždy odvíjí od aktuálního počasí. To je ale ten pravý čas na poslední sekání na podzim. Posekaná tráva se musí ihned odklízet, jinak se během vlhka rychle vytvoří plísně. Před sečením si dostatečně nabruste žací nože. Tupé nože vytrhávají stébla a konečky zasychají.

Svěřte trávník do rukou odborníků

Pokud na neustálé sečení trávníku nemáte čas, stále rostoucí tráva a jiné práce v zahradě vám dají pořádně zabrat a brzy vás to přestane bavit. Údržba zeleně je občas nad naše síly. Když si najmete firmu, vše udělá za vás. Dnes jde o hojně využívané služby mnohými zájemci.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *