Zahrada

Magnolie – výsadba a pěstování – jak na to?

Při pohledu na keř kvetoucí magnolie roztaje srdce prakticky každému. Abyste své zahradě dopřáli elegantní a zdobnou dřevinu, která vám bude svou majestátní korunou dělat radost po celý rok, nabízíme stručný přehled péče o magnólii.

Který druh magnolie vybrat

Přestože existují i stálezelené druhy magnólií, pro pěstování v našich zeměpisných šířkách raději zvolte druhy opadavé – silný mráz by totiž překrásné listy vaší stálezelené rostliny nemilosrdně spálil. Celkem existuje okolo 120 druhů magnólií – ať již stromů nebo keřů.

U nás je velmi oblíbená magnolie Soulangeova – je dostatečně odolná a kvete překrásnými bohatými a omamně vonícími květy. Vhodné jsou například i Magnolia liliiflora  Nigra, Magnolia rustica Rubra nebo bíle kvetoucí Magnolia salicifolia, Magnolia kobus a Magnolia stellata.

Vyberte stanoviště pro magnolii

Ideální stanoviště pro magnólii je v závětří a na slunném místě – jedná se o teplomilnou dřevinu, takže silný vítr nebo polohu v mrazové kotlině by sice zvládla, ale velmi málo by vám kvetla. Magnólie se bude pravidelně rozrůstat do všech stran jen když jí dovolíte, aby na vaší zahradě rostla jako solitér. Zeminu zvolte dobře propustnou a mírně kyselou, pozor na vápno. Při výběru rostliny pak dbejte na kvalitu kořenového balu, který by mimo jiné neměl nikdy proschnout.

rozkvetlá nádhera

Výsadba panovnice zahrady

Vhodné období pro sázení magnólií je předjaří (březen nebo duben) nebo pozdní podzim, ještě před příchodem mrazíků. Dřevina nemá příliš hluboké kořeny, je proto vhodné ji přisypat mulčem – zamezíte tak promrzání kořenového systému a v letních měsících přílišnému výparu potřebné vláhy. Jelikož nevykazuje příliš velké přírůstky, můžete zakoupit již vzrostlejší stromek.

 Nachystejte si dostatečně velkou jámu – magnólii není třeba sázet hluboko, ale budete potřebovat nachystat vhodnou půdu – použijte kompost nebo rašelinu a přimíchejte do směsi i písek. Půda vhodná pro magnólii je dobře propustná. V přemokřené půdě – jílovité, slínovité nebo vápenaté – dřevině hnijí kořeny a postupně odumírá.

Jak o magnolii pečovat?

Magnolie kvetou časně z jara. Někdy se stane, že již rostlina nakvétá, ale blíží se další mrazíky. V takovém případě se nebojte rostlinu nebo keř přikrýt netkanou textilií. Během pěstování si dejte pozor, abyste okolí magnólie nevápnili – rostlina to špatně snáší a přebytek vápníku se projeví i zažloutnutím listů. Vhodné je naopak dodávat železo – používejte organické sloučeniny železa ve hnojivech určených pro okrasné dřeviny.

V případě dlouhodobějšího zažloutnutí listů je nutná aplikace postřiku určených pro listy – provádí se navečer, vždy v odstupu dvou týdnů, až do opětovného zazelenání listů. Řezy se v případě magnólií neprovádějí. Potřebujete odstranit poškozenou větev? Nezapomeňte začistit ránu a zatřít ji štěpařským voskem nebo latexem.

Už se těšíte, až budete mít na jaře rozkvetlou a vonící zahradu?

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *