Čistíme záclony bez chemikálií. Jak docílit jejich opětované bělosti?
Interiér

Čistění záclony bez chemikálií. Jak docílit jejich opětované bělosti?

Každá hospodyňka se snaží o to, aby její domácnost byla krásná a na pohled čistá. Každý týden proto utírá prach a vysává, také pere prádlo a jednou za čas umyje okna. Při této příležitosti se většina hospodyněk rozhodne vyprat záclony a závěsy. Během plynoucích měsíců jsou závěsy špinavé, potřebují vyčistit. Jenže čistění záclon není vždy jednoduché, většinou si bereme na pomoc chemikálie a spoléháme se, že záclony opět oživnou svou bělostí. Chemikálie, i když záclony párkrát vyčistí, záclony spíše ničí, proto to raději zkuste bez chemikálií. A my vám poradíme, jak na to.

I když se to zdá být neuvěřitelné, jde to. Čistění záclon nikdy nebylo jednodušší. Jen si tedy musíte vzít na pomoc několik pomocníků, většinu z nich máte v kredenci.

Citron jako největší pomocník

Citrony máte obvykle na misce s ovocem, proto si je vezměte na pomoc. Citrony často přidáváme do čajů nebo do salátů, jindy je využíváme při boji s vodním kamenem ve varné konvici. Citron však můžete využít i při bělení záclon, respektive při jejich čistění. Stačí, když si z citronové šťávy a jedlé sody připravíte kašičku, do které záclony ponoříte zhruba půl hodiny před samotným praním na šetrný program.

Jedlou sodu a citronovou šťávu si smíchejte do misky v poměru 1:1. Pokud nemáte jedlou sodu doma, je zde také možnost přidat citronovou šťávu přímo do vody při praní.

Ocet jako pomocník číslo dva

Dalším pomocníkem, který vám pomůže opětovaně vybělit záclony, je ocet. Ocet by měl být ideálně vinný, ale není to nutnost. Připravte si do lavoru roztok – na každé dva litry vody spadá pět polévkových lžic octa. Nechte záclony v tomto roztoku namočené zhruba hodinku, poté prádlo vyperte v klasickém pracím procesu.

Tip: Při praní v pračce nezapomínejte na sáček na záclony, aby se vám náhodou záclony neponičily.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *