Praní prostěradla
Domácnost

Jak prát a sušit prostěradla? Prodlužte jejich životnost

Praní prostěradel, stejně jako praní povlečení, má určitá pravidla, díky kterým vám prostěradla vydrží v dobré kondici, bez žmolků, pružná a barevně stálá.

Zaměříme se na běžné materiály prostěradel, ať víte, jak prát prostěradlo. Pokud máte kromě běžného prostěradla i nepropustné prostěradlo nebo chránič matrace, i u nich dodržujte správné praní. Nepropustné prostěradlo chrání matraci před ušpiněním a PU nebo PVC vrstva brání prosáknutí tekutiny do matrace. Chránič matrace navíc zvyšuje ochranné vlastnosti běžného prostěradla.

Jak často měnit prostěradla

Nezapomínejte na pravidelnou výměnu prostěradel, stejně jako povlečení. Prostěradla a povlečení měňte alespoň dvakrát měsíčně, ale pokud jste alergici nebo při nemoci, měňte ložní prádlo častěji. Při převlékání postelí doporučujeme i vysát matraci. Občas vyperte nebo vyčistěte i lůžkoviny, tedy polštáře a přikrývky. 

Zásady praní prostěradel 

  • dodržte symboly teploty a způsobu praní i žehlení na prostěradle
  • třiďte prádlo podle barev a materiálů
  • nepřeplňujte pračku

Praní mikroplyšových prostěradel

Už při nákupu vsaďte na kvalitu a zkuste si raději zakoupit české prostěradlo. Mikroplyšová prostěradla jsou ušita ze 100% polyesteru a hodí se na zimu. U těchto prostěradel se doporučuje praní na 40 °C a nemusíte je žehlit.

Praní froté a jersey prostěradel

Froté a jersey prostěradla mají podobnou údržbu. Perte je až na 60 °C a sušte v sušičce na střední stupeň. Froté prostěradla nemusíte žehlit. Jersey prostěradla žehlete na nízký stupeň do 110 °C.

Praní bavlněných prostěradel 

Vysoce kvalitní 100% bavlněná prostěradla jsou ve formě napínacích prostěradel s gumou nebo klasických plachet. Perte je na 60 °C. Bílá bavlněná prostěradla a damašková prostěradla můžete prát až na 90 °C

Praní lněných prostěradel

Lněná prostěradla jsou ušita ze 100% přírodního materiálu a perou se na 40 °C s ekologickými pracími prostředky, nejlépe na bázi mýdla. Len nebělte, nepoužívejte chemické prostředky, ždímejte ho při nižších otáčkách a nesušte v sušičce.

Praní nepropustných prostěradel a chráničů matrace

Nepropustné prostěradlo a chránič matrace perte na 60 °C. Vyvařovací chrániče na matrace dokonce můžete prát až na 95 °C. Nepoužívejte žádnou aviváž a prostěradla nežehlete. Sušení v sušičce se nedoporučuje. Pokud přesto zvolíte sušení v sušičce, zvolte šetrné sušení na nízkou teplotu. Pokud budete bílá nepropustná prostěradla a chrániče matrace sušit na slunci, krásně se vybělí.

Zásady praní prostěradel

Prací gel se lépe rozpouští než prací prášek. Gelové kapsle se navíc i snadno dávkují. Perte zvlášť černá, tmavá, barevná, světlá i bílá prostěradla. Vynechejte aviváž, ať ložní prádlo neztrácí savost a hebkost. Místo ní přidejte ocet na dezinfekci, fixaci barvy, odmaštění, odstranění špíny i vodního kamene z pračky. Můžete přidat i jedlousodu. Na bělení bílých prostěradel přidejte 100 mililitrů citrónové šťávy.

Praní prostěradla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *