Zahrada

Zazimování bazénu

Při zazimování bazénu záleží na tom, zda je zapuštěný, nadzemní, foliový z betonu, z laminátu nebo z polypropylenu, ale i na hloubce bazénu a hloubce a izolaci trubek. Důležité je i umístění strojovny. Tu ve sklepě je třeba zazimovat jinak než tu v šachtě vedle bazénu nebo v dřevěném domku.

Kdy zazimovat bazén

Během zazimování zahrady má zazimování bazénu proběhnout v době, kdy se minimální noční teploty vzduchu ještě nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody dosahuje hodnot 10 až 15°C.

Zazimování venkovního zapuštěného bazénu

Bazén z betonu, plechu nebo laminátu se zazimovává v podstatě stejně. Je třeba dodržet speciální podmínky, které podmiňují jeho záruku. Různé materiály se v mrazech chovají odlišně. Obvykle se radí odpustit bazénovou vodu 10 cm pod skimmer. Je to však trošku složitější. Doporučujeme také na podzim vyfouknout trubky kompresorem, aby nepopraskaly.

Přidejte zazimovací prostředek

Než začnete bazén zazimovávat, nalijte do něj zazimovací prostředek dávkovaný podle objemu bazénu a nechte ho několikrát přefiltrovat. Tím se dezinfikuje celý systém včetně filtračního písku. Voda se navíc stabilizuje proti vzniku vodních řas. Pak důkladně properte filtr zpětným proplachem, ať v něm přes zimu nezůstanou nečistoty, které mohou začít plesnivět.

Kolik upustit na zimu vody z bazénu

Zde záleží na tom, co všechno je v bazénu osazeno. Skimmer, protiproud, trysky, sání vodních atrakcí či světla. Odpusťte vodu o 25 cm pod nejníže umístěné součásti. Získáte rezervu na to, když v zimě napadne sníh, anebo na jaře naprší dešťová voda. I když máte na bazénu zimní plachtu, sníh a voda svým tlakem totiž zvýší hladinu i pod ní. Lze použít i bazénový polštář, který hladinu vody nezvyšuje.

Bazén nikdy nevypouštějte úplně, nějaký podíl vody v něm musí vždy zůstat.

Proč nevypouštět bazén úplně

U fóliových bazénů by se mohla spodní voda nebo voda při tání sněhu v zimě natlačit pod folii a pozvednout ji. Ponechte proto na dně alespoň 20 až 40 cm vody. Tím vznikne protitlak a nepustí vodu zvenku do bazénu. U některých bazénů je to vhodné také z konstrukčních důvodů tlaku půdy nebo zásypu. V tomto případě si důkladně prostudujte požadavky dodavatele konstrukce bazénu.

Pozor na technické požadavky

Pokud technické požadavky umožňují ponechat v zapuštěném bazénu více vody, dejte si pozor, aby led v zimě těleso bazénu nepoškodil. Led se totiž rozpíná a tlačí na stěnu bazénu směrem ven. Použijte zimní plováky, které absorbují tlak ledu na stěnu a zamezí poškození tělesa. U nadzemních bazénů, které jsou vhodné na to, aby zůstaly v zimě postavené, jsou dilatační plováky nezbytností.

Často kladené otázky

Jak zazimovat strojovnu v šachtě nebo ve sklepě?

Pokud lze použít zimní zátku, vývod z výpustě zazátkujte, ve strojovně povolte šroubení na ventilu, vodu vypusťte a šroubení opět zatáhněte, aby do strojovny nevytekla voda z bazénu.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *