Dům

Jak na solární ohřev vody i bazénu svépomocí

Ohřev bazénové vody pomocí solární energie je vhodnou alternativou k tepelnému čerpadlu zejména u menších bazénů. V kombinaci s vhodnou fólií nebo zastřešením bazénu si tak prodloužíte letní koupací sezónu klidně o několik týdnů až měsíců.

Využívání obnovitelných zdrojů v podobě sluneční energie je levné i ekologické. Nemusíte platit za elektřinu při ohřívání vody ve svém bazénu zbytečně více, než je nutné. Po instalaci solárních panelů a zařízení pro solární ohřev si můžete zcela bez starostí užívat prodlouženou letní koupací sezónu v příjemně teplé vodě, ohřáté ekologicky a bez finančních nákladů. Vaše zahrada bude zase více využívaná.

Funkčnost solárních panelů

Zařízení pro solární ohřev dokáže zvýšit teplotu vody až o 7 stupňů. To oceníte zejména při chladném letním počasí, koncem jara a na začátku podzimu. Díky solárním panelům se pak můžete koupat v příjemně teplé vodě i mimo letní měsíce. V extrémně horkém období je třeba dát pozor na to, aby teplota bazénové vody nepřesáhla 30 stupňů. Jinak se zvyšuje riziko zvýšeného a rychlého růstu řas a dalších mikroorganismů a navíc vás koupání neosvěží.  

Ohřev vody pomocí sluneční energie

Zařízení pro solární ohřev vody se nejčastěji zapojuje do filtračního okruhu za pískovou filtraci, kde vhání vodu do solární jednotky přímo filtrační čerpadlo. Voda se po ohřátí ve sluncem rozpálených trubkách solárního zařízení vrací zpět do bazénu. Kromě počáteční investice do vybavení, která se vám většinou vrátí už během první sezóny, vás za ohřev vody nečekají žádné další výdaje.

Výběr zařízení pro solární ohřev vody

Při výběru solárních panelů a zařízení pro ohřev vody pomocí sluneční energie se řiďte především velikostí vašeho bazénu. U solárních kolektorů platí obecné pravidlo, že by jejich plocha měla přibližně odpovídat jedné polovinědvou třetinám plochy vodní hladiny. Pak už vás čeká jen snadná instalace, obsluha i údržba zařízení pro solární ohřev vody pomocí slunečních paprsků.  Solární kolektory jsou pevné, odolné vůči vysokým a nízkým teplotám i vůči UV záření.

Instalace solárního zařízení

Montáž solárních zařízení, ale i jejich případnou demontáž na konci koupací sezóny před zimou snadno zvládnete svépomocí. Solární panely, trubky a zařízení pro ohřev vody umístěte na slunné místo, nejlépe orientované směrem na jih. Solární panely můžete instalovat pod sklonem 3045 stupňů například na plot, fasádu nebo střechu vašeho domu. Umístění v těsné blízkosti bazénu není vhodné z bezpečnostních důvodů a kvůli zvýšenému riziku mechanického poškození panelů.

Solární plachta a zastřešení bazénu

Pokud máte svůj bazén navíc zastřešený, můžete si solárním ohřevem vody prodloužit koupací sezónu o týdny až měsíce. Voda dokáže pomocí zastřešení stoupnout na teplotě až o 10 stupňů. Aby vám bazénová voda v noci rychle nevychladla, použijte kromě zastřešení i solární plachtu, kterou položíte bublinkami dolů přímo na vodní hladinu. Plachta navíc velmi dobře mírně ohřívá vodu i v době, kdy se v bazénu právě nekoupete a svítí na něj slunce. Usnadníte si i čištění bazénu.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *