Domácnost,  Pěstování

Pokojové rostliny vhodné do stínu

Potřebujete pokojové rostliny vhodné do polostínu a stínu, kterým nevadí nedostatek slunce? Pokud máte okna na sever, je jich málo nebo jsou malá, podívejte se, a jakými pokojovými to můžete vyřešit. Dbejte na správný výběr nenáročných pokojových květin a i tmavé kouty mohou být plné zeleně a podpořit vaši psychiku.

Vybrali jsme pro vás pokojové rostliny, které nejsou jedovaté a nemají ani trny. Jde o bezpečné pokojovky, které můžete dát i do ložnice nebo do dětského pokoje. Nejsou nebezpečné ani pro kočky a psy a další domácí mazlíčky.

Kořenokvětka vyvýšená – Aspidistra elatior

Kořenokvětka vyvýšená, latinsky Aspidistra elatior, oživí půvabnými křivkami listů každý tmavší kout. Její drobné květy vyrůstají přímo na kořenech. Stín jí vyhovuje, potřebuje jen mírnou zálivku a přes vegetační dobu občasné přihnojení.

Tchýnin jazyk – Sansevieria

Vysoce odolná rostlina s českým názvem tchýnin jazyk je nejčastěji k dostání ve dvou druzích, Sansevieria cylindrica a Sansevieria trifasciata. Ve stínu se jim daří skvěle, jen panašované kultivary při nedostatku světla mají méně výrazné barvy.

Čtyři stálezelené pokojové rostliny určené i začínajícím pěstitelům

Dracena – Dracaena

Do stinných interiérů jsou velmi oblíbené i dracény, latinsky Dracaeny. Vzhled mají podobný jako malé nenáročné palmy, i když s nimi nejsou příbuzné. Nevadí jim nedostatek světla ani vody, náchylnější jsou spíše než na vyschnutí na přemokření.

Netradiční pokojové rostliny, do nichž se zamilujete na první pohled

Lopatkovec – Spathiphyllum

Stínomilná rostlina je lopatkovec neboli Spathiphyllum, která dokáže ve stínu i krásně kvést bílými květy se žlutým toulcem uprostřed podobnými anturii. Velké lesklé listy jsou také velmi dekorativní. Pokojová rostlina je velmi nenáročná.

Voděnka pruhovaná – Tradescantia zebrina

Krásná voděnka pruhovaná neboli Tradescantia zebrina vám poroste rychle a opravdu všude. Různě atraktivně zbarvené varianty vyrostou kdekoliv a kdykoliv, jen pokud mají dostatek vody. Přes vegetační dobu ji dopřejte občasné přihnojení.

Voskovka – Hoya

Voskovka neboli Hoya vám ve stínu i vykvete a není náročná ani na zálivku. Potřebuje jen vhodnou oporu pro svůj růst, anebo dostatek místa, odkud mohou ejí šlahouny volně splývat dolů a originálně dozdobit váš interiér.

Žumen – Cissus alata

Atraktivní popínavka je také žumen, latinky Cissus alata, roste sice pomalu, ale je velmi dekorativní. Její listy opět můžete vyvázat k opoře, nebo je nechat volně viset z nádoby. Nikdy ji však nenechte vyschnout.

Břečťan popínavý – Hedera helix

Břečtan je rostlina, která roste i venku, má své pokojové formy. Břečťan popínavý neboli Hedera helix v našich domovech nadělá hodně parády. Může růst volně přímo dolů nebo s vhodnou oporou. Potřebuje mírnou zálivku a občas přihnojit.

Kulkas zamiolistý – Zamioculcas zamiifolia

Nenáročná pokojovka, která snese snad vše a neuhyne, je kulkas zamiolistý neboli Zamioculcas zamiifolia. Jeho krásně zelené, tlusté dužnaté listy a zásobní hlízy v kořenech umí překonat i dlouhá období sucha a nedostatek slunečního světla.

Zamioculcas: Nenáročná rostlinka, která má šmrnc

Zelenec – Chlorophytum

Tahle rostlina je účinnou čističkou vzduchu. Zelenec neboli Chlorophytum milovaly už naše babička. Líbit se vám může jeho zelená varianta, panašované kultivary nebo třeba green orange, který však potřebuje ke zbarvení více světla.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *