Dům

Jak na pěstování draceny? Díky našim radám se jí bude dařit

Dracena, dracéna nebo dračinec je oblíbenou pokojovou rostlinou. Pěstuje se ve velké škále druhů a v mnoha barevných odstínech. Podmínky na pěstování jsou u jednotlivých druhů hodně podobné. Jedná se o nenáročnou pokojovou rostlinu. Dracena je velmi elegantní a zapadne do každého interiéru.

Druhy draceny

Dracena není palma, i když se tak často označuje. Pochází z čeledi agáve. Pochází ze subtropické a tropické oblasti Asie a Afriky. Některé odrůdy rostou jako strom, jiné jako keř. U nás Dracena patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Dracena zahrnuje více než 40 druhů. Mezi nejběžnější patří draceana marginata, která pochází z Madagaskaru. Listy jsou dlouhé, úzké, zelené či panašované. Dracaena sanderiana je někdy známá jako „šťastný bambus“, pochází z afrického Kamerunu. Mezi další krásné druhy patří dracaena congista, draco, glauca, reflexa či fragrans.

Pěstování draceny

Pro dracenu najděte vhodné stanoviště. Rostlina je nenáročná, bude se jí dařit na sluníčku i ve stínu, jen nesnáší průvan a přemisťování. Ideální je místo s dostatkem světla, ale bez přímého slunce, jinak může dojít k zasychání listů. Jakmile si na světlé stanoviště zvykne, ve stínu jí začnou usychat listy. Půda by měla být bohatá na humus. Vyhovuje jí pokojová teplota, která by neměla přesáhnout 25 °C a v zimě by neměla klesnout pod 15 °C. Jednotlivé kmínky můžete proplétat mezi sebou nebo přidat do nádoby mladší rostliny, které zakryjí vyšší holé kmínky.   

Jak zalévat a hnojit dracenu

Aby dracena dobře rostla, bude potřebovat pravidelnou, ale mírnou zálivku. Zeminu udržujte od jara až do podzimu udržovat stále vlhkou. Přihnojujte ji jednou za 14 dní speciálními hnojivy určenými na palmy a draceny. Kmínek si udrží dost vody, tak rostlinu nepřelijte, ať neuhnijí kořeny a pak kmínek. Během zimy je vhodné zálivku trochu omezit. Listy se snažte pravidelně rosit, čímž zabráníte jejich sesychání. Zaměřte se na zvlhčování hlavně v zimě, kdy se více topí a je sušší vzduch.

Přesazování draceny

Dracenu přesazujte na jaře. Mladé rostliny můžete přesadit každoročně. U starších rostlin ve větších nádobách stačí jen vyměnit horní vrstvu zeminy. Při přesazování volte jen o něco větší květináč se směsí drnovky a listovky v poměru 2:1, přidejte díl písku a kompostu nebo zetleného hnoje. Můžete si také zakoupit zeminu na pokojové rostliny, nebo na draceny a palmy. Velmi důležité je udělat na spodu květináče velkou drenáž, aby rostlině nezahnívaly kořeny a pak kmínky.

Množení draceny

Rozmnožování draceny můžete spojit s jejím přesazením. Rostlina se množí pomocí řízkování kmínku. Její vrchní část uříznete a necháte ji zakořenit ve vodě, nebo ve směsi rašeliny a písku. Z řízku vám vzejde nová rostlina a ta původní matečná rostlina se znovu rozvětví. Dracena se rozmnožuje i pomocí kmínkových řízku, dlouhých minimálně 10 cm. Asi za 3 měsíce se pustí kořeny. Dracena se dá pěstovat i ze semen, které zakoupíte ve specializovaných obchodech.

Zastřihávání draceny

Seřezávání je u dracen velmi důležité, obzvláště pokud nechcete, aby vám vyrostla do extrémně velkých rozměrů. Jinak může dosáhnout i výšky kolem 2 metrů. Pravidelným seřezáváním jí zajistíte kompaktní vzhled.

Nejčastější nemoci draceny

Žloutnutí listů u draceny

Rostlině žloutnou od ostrých slunečních paprsků, nebo při náhlé změně místa. Pokud budete Dracenu nadměrně zalévat, začnou jí žloutnout listy a kořeny i kmínky uhnívat.

Vyvarujte se průvanu

Dracena špatně snáší průvan. Neměla by proto být umístěna v těsné blízkosti dveří nebo oken. Pokud budete větrat, rostlina bude pravidelně trpět. Velký průvan dokáže dracenu zcela zničit. Nejprve se objeví hnědé špičky listech, které pak začnou opadávat a rostlina nakonec celá uhyne. Podívejte se taky, jak se pěstuje levandule.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *