Zamioculcas: Nenáročná rostlinka, která má šmrnc
Domácnost

Zamioculcas: Nenáročná rostlinka, která má šmrnc

V dnešní době nemáme dostatek času na to, abychom se věnovali pokojovým rostlinám kvetoucím v domácnosti. Jenže domácnost bez pokojových rostlin je smutná, není útulná, necítíme se v ní dobře. Naštěstí existují pokojové rostliny, které nevyžadují naši ustavičnou pozornost, žijí si takzvaně svým vlastním životem a od nás očekávají, že je občas zalijeme a pokropíme. Takovými pokojovými rostlinami jsou stálezelené rostliny, které opravdu vyžadují jen minimální péči. Požadují jen to, abychom je postavili na vhodné stanoviště, abychom je jednou za čas zalili a následně je jednou za pár let přesadili. Do skupin stálezelených rostlin se řadí například nenáročná rostlinka zvaná zamioculcas či také zamiukulkas.

O rostlině zvané zamioculcas jste jistě slyšeli. Jedná se o nenáročnou pokojovou rostlinu, která je specifická svými tlustými listy, které rostou na velmi tlustých stoncích. Je také známá tím, že ji mohou pěstovat nejen lidé věčně zaneprázdnění, ale také ji mohou pěstovat ti, kteří doposud žádnou rostlinu nepěstovali.

Správné umístění je základ úspěšného pěstování

Jak jsme zmínili, stálezelené rostliny si vyžadují jednou za čas zalít, jednou za pár let přesadit a také vyžadují vhodné stanoviště. Zamioculcas miluje místo, kde je rozptýlené světlo – tedy místo, kam dosáhne přirozené světlo. Nevhodné jsou tedy tmavé chodby nebo místa, kam se dostanou přímé sluneční paprsky, které mohou lístky zamioculcasu spálit.

V zimě se doporučuje rostlinu přisunout více k oknu, jelikož přirozeného světla je méně.

Kdy zamioculcas zalévat?

Zamioculcas, stejně jako ostatní stálezelené rostliny, nemá rád, když je přelití nebo naopak příliš suchý. Zalévejte tedy tím stylem, že nejdříve zabodnete paličku do zeminy, a pokud se na paličce neuchytila hlína, rostlinu zalijte. Pokud se uchytila, je substrát stále vlhký a rostlina vodu zatím nepotřebuje.

Přesazujeme až po pár letech

Jak již bylo zmíněno, přesazování rostlina taky vyžaduje, ovšem časově vyčerpaní jedinci si mohou oddechnout – přesazuje se zejména po pár letech, nejčastěji v době, kdy je rostlina rozrostlá a nevejde se do květináče, tudíž se musí rozčlenit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *