Pěstování orchidejí aneb i zkušení se dopouští chyb
Domácnost

Pěstování orchidejí aneb i zkušení se dopouští chyb

Orchideje jsou nádherné pokojové rostliny, které se často darují k narozeninám nebo k výročí. Jsou totiž zároveň velice elegantní a neurazí ani muže, ani ženu. Samozřejmě v případě, že se rozhodnete tuto pokojovou rostlinu darovat, zjistěte si dopředu, jestli má dotyčný čas na to, aby se o ni staral. Orchideje jsou totiž poměrně náročné, vyžadují hodně péče a nejsou vhodné pro pěstitele-začátečníky. Jelikož je pěstování orchidejí takový oříšek, pojďme si ho rozlousknout.

Dalo by se říct, že samotné pěstování orchidejí není extra náročné, jen se při pěstování orchidejí můžeme dopustit celé řady chyb, které mohou rostlinu zabít. Nemyslete si, že se chyb mohou dopustit jen pěstitelé-amatéři, naopak. Chyb se většinou dopouští i zkušení pěstitelé, bohužel si je neuvědomují a posléze se diví, proč orchidej nekvete či neroste tak, jak by měla.

Abyste květinu svou starostlivostí nezabili, vyvarujte se níže uvedeným chybám. Zmiňované chyby se vyskytují nejčastěji, bohužel si je málokdy uvědomujeme.

1) Špatně zaléváme květinu

Zalévání orchidejí je kapitola sama o sobě. Málokdo si uvědomuje, že tento druh pokojových rostlin se zalévá jinak než ostatní druhy pokojovek. Rostlinu nemůžeme zalévat do květináče, nemůžeme jí naplnit ani mističku pod květináčem. Orchideje se zalévají tak, že se ponoří do vody, nechají se napít a následně se vrátí do květináče (či obalu na květináče) zpátky. Orchideje nemůžou ve vodě stát! Jinak jim zahnijí kořeny a květinu už nezachráníte.

2) Špatné květinu kropíme

Kropení je opět kapitola sama o sobě, ovšem krapet kratší. Kropení orchidejí není vůbec špatný krok, pokud tedy nekropíme krásné květy. Květy se nekropí, jinak v okamžiku uhnijí. Kropí se zásadně jen velké listy, které tak zbavíme prachu, jenž se na ně lepí.

3) Pěstujeme orchideje ve špatném substrátu

Další velkou chybou je pěstování ve špatném substrátu. Orchidejím nestačí substráty pro pokojové rostliny, vyžadují speciální substrát, který je určen jen a pouze jim. Není nijak drahý, seženete ho v každém květinářství či případně v zahrádkářských potřebách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *