Domácnost

Jak zadělat díru po hmoždince?

Každý kutil jistě ve své domácnosti řešil otázku, jak zadělat díru po hmoždince. Ty se v domácnosti hojně používají pro upevnění vrutů nebo šroubů do nepružných materiálů zejména do zdiva. Ovšem pokud po nějaké době přestanou plnit svůj úkol, zůstanou po nich ve zdi pouze nevzhledné díry, které je potřeba zadělat. Nemusíte se však bát, že se jedná o složitou činnost, ba naopak.

Nejprve díru očistěte od prachu

Nejdříve je nutno daný otvor precizně očistit od prachu, k čemuž pohodlně poslouží jakýkoliv štěteček či štětec. Jakmile je toto primární očištění hotové, můžete se pustit do dalšího procesu, tedy do přípravy díry k zadělání. Ideální je tedy její navlhčení, aby následná sádra či malta daleko lépe přilnula k původnímu povrchu. Pokud byste tak neučili, hrozilo by následné vyloupnutí nového materiálu.

Který materiál použít?

Ať už se bude jednat o prasklinu ve zdi nebo o pouhou malou díru po hmoždince, můžete pochopitelně použít klasickou sádru nebo tmel. Velkou nevýhodou sádry je ovšem její schopnost rychle zatvrdnout, což může být v některých situacích nepříjemné. Daleko lepší je proto použití sádrové omítky, která se používá naprosto totožně jako klasická sádra, avšak tvrdne až po půl hodině. Díky tomu budete mít dostatek času k zadělání jakéhokoliv otvoru ve zdi.

Co dělat s většími otvory?

U větších děr nejprve použijte maltovou směs, kterou rozmíchejte přesně podle návodu a nechte ji dostatečně zaschnout. Na finální vrstvu můžete použít štuk, který jednoduše nanesete a pomocí stěrky důkladně vyrovnáte. Při těchto činnostech si klidně dejte na čas, protože je nutné precizní zaschnutí každé vrstvy. Pokud se jedná o skutečně velký prostor k opravě, nezapomeňte použít penetraci.

Oprava jakéhokoliv otvoru ve zdi není těžkým úkolem, tudíž jej zvládne prakticky každý kutil. Proto byste se této činnosti vůbec neměli obávat.

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *