Fotovoltaické panely
Dům

Zjistěte si, jaká je cena a životnost fotovoltaických panelů

Pro maximální úsporu a zajištění energií bez vysokých nákladů je potřeba volit moderní technologie. Mezi ně patří i fotovoltaické panely. Ty představují ideální řešení s velmi dobrou návratností především s ohledem na aktuální ceny elektřiny. Kromě toho se jedná o ekologické vylepšení.

Rozdíl podle kvality a výkonu

Zvolit nejlevnější dostupné solární panely se nemusí ukázat jako to správné řešení. Může se totiž jednat o méně kvalitního výrobce, nebo takový model, který nebude mít dostatečný výkon, aby pokryl vaše náklady na spotřebu elektřiny v rámci plánovaného využití. Hojně se užívá například solární panel k ohřevu vody. V takovém případě je možné dosáhnout návratnosti investice již za 2,5 roku při zvolení výkonného řešení a ceně elektřiny 4 koruny za 1 kWh.

Cena za jeden solární panel není jediným nákladem

Aktuálně stojí průměrný jeden solární panel s výkonem 380 Wp zhruba kolem 5 000 korun. Podle toho, k čemu všemu chcete získanou elektřinu využívat, jich budete muset zvolit optimální množství. Tím však náklady nekončí, protože je potřeba připočítat cenu za odbornou montáž, ale i pořízení příslušenství v případě vytváření složitějších a propracovanějších systémů. Na fotovoltaické panely je však aktuálně možné čerpat státní dotace. Díky nim se investice do solárních panelů vrátí mezi 6 až 10 lety.

Jak dlouho fotovoltaické panely vydrží?

V kontextu s návratností investice do fotovoltaických panelů je potřeba zmínit i jejich životnost. Pokud se jedná o systém od kvalitního výrobce, bývá životnost klidně i dvacet let. Za tu dobu se investice stihne několikrát splatit a vy budete opravdu šetřit za elektřinu. Zároveň přestanete být o něco závislí na dodávkách energií, což je v aktuální nejisté době rozhodně krok tím správným směrem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *