Zahrada

Zahradní jezírko svépomocí – Jednoduchý návod

Mnoho lidí vlastnících rodinný dům touží po zcela dokonalé zahradě – po anglickém trávníku, kvetoucích květinách a krásném zahradním jezírku. Šum vodního pramene totiž dokáže vytvořit neopakovatelnou klidnou atmosféru, ve které se ztratí všechny každodenní starosti. Zahradní jezírko si můžete vytvořit sami doma a my se v dnešním článku podíváme jak na to.

Kam zahradní jezírko nejlépe umístit?

Výběr místa je zcela zásadní, neboť nevhodně vybraný prostor může pokazit celý dojem z dokonale vytvořeného zahradního jezírka. Měli byste se snažit eliminovat padající listí, čímž si ušetříte spoustu práce při jeho pozdějším čištění.

Záleží také, zdali budete v jezírku chtít chovat ryby. Pokud ano, pak by doba slunečního záření měla být ideálně okolo 6 hodin za den. Nejlépe uděláte, pokud se budete vyhýbat stromům, protože jejich kořeny by mohly nadělat velkou neplechu při následném kopání.

Nezapomeňte si ujasnit koncept

Výběr vhodného místa pochopitelně souvisí i s velikostí vašeho zahradního jezírka. Ideální je vyznačit si tvar a půdorys na konkrétní místo, abyste měli lepší představu, zda je vybrané místo opravdu tím nejlepším.

Okolní obrys si můžete vyznačit například pomocí kamínků, písku či pomocí barevného spreje. Nezapomeňte na vytyčení jednotlivých hloubek, což vám usnadní práci při pozdějším kopání. Získáte tak daleko jasnější představu o budoucích stavebních pracích.

Co udělat před samotnou stavbou?

V dnešní době si můžete zakoupit již hotové plastové nádrže, které je však nutné dobře usadit, aby nepraskly. Fólie musí být odolné vůči UV záření, stejně jako proti vysoké i nízké teplotě. Jezírko by mělo být hluboké minimálně jeden metr, aby v něm v zimě voda nezamrzala.

Ideální je zajistit pro vodní hladu alespoň poloviční stín, k tomu výborně poslouží neopadavé stromy či lekníny. Nyní již můžete začít kopat vhodně hlubokou jámu.

Samotná stavba

V nejhlubším bodě zahradního jezírka je nutné vykopat zeminu ještě o dalších 25 centimetrů z důvodu umístění sacího koše čerpadla. Jámu vyčistěte od nežádoucích kamenů, kořenů a vysypte ji asi deseti centimetry písku. Proti protržení speciální fólie položte na podkladovou vrstvu písku geotextilii.

Nezapomeňte kolem samotného jezírka vytvořit kapilární uzávěru, která bude sloužit jako zábrana proti sklouznutí fólie. Měla by být hluboká zhruba 15 centimetrů a fólie by měla přesahovat obrys jezírka nejméně o půl metru.

Jak stavbu dokončit?

Do nejhlubšího místa umístěte čerpadlo s filtrací a napusťte do něj vodu. Poté zasaďte vodní rostliny, umístěte na dno kameny a postupně vodu dopouštějte až po okraj. Pozornost zaměřte na fólii, protože právě při napouštění hrozí největší riziko jejího protržení.

Šikmé břehy je vhodné osadit valouny a oblázky, k jejich zakrytí je nejideálnější štěrk a drobné kamení. Po usazení kalu zapněte čerpadlo, což dá do pohybu vodní hladinu. Jako okrasný prvek můžete použít například vodotrysk, potůček nebo dokonce přepad s vodopádem.

Trápí vás řasy v jezírku?

Při samotném používání jezírka se dříve či později objeví nežádoucí řasy, které bude potřeba odstranit. Nejlepším řešením je však prevence, ideální je proto použití pískové filtrace, časté čištění vody od listí a instalace UV lampy.

Používat lze i chemické prostředky šetrné k rostlinám a zvířatům. Před jejich aplikací však vypněte čerpadlo, protože by tento přípravek mohl zahubit prospěšné mikroorganismy ve filtru. Voda bude postupem času mléčná až bělošedá a po době zhruba 5 hodin dojde k vločkování.

Na konci čištění se na dně jezírka vytvoří zelený kal, který jednoduše můžete vysát bazénovým vysavačem nebo jej vybereme jemnou síťkou. Pravidelná údržba je totiž klíčem ke kvalitní vodě v jezírku.

Zahradní jezírko je krásný přírodní prvek, který jistě stojí za vytvoření. Jeho stavba není nikterak těžká, avšak zahrnuje i trochu složitější činnosti. Každý zručný kutil jej však zvládne.

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *