Zazimování zahrady
Zahrada

Jak zazimovat zahradu? Ušetřete si jarní starosti poctivou podzimní přípravou

Zimy v našich zeměpisných šířkách nejsou zcela předvídatelné, proto je dnes poctivé zazimování zahrady nevyhnutelné. Čím rozmanitější prvky na zahradě máte, tím dříve byste měli s pracemi začít. Je důležité, abyste vše stihli do příchodu chladných podzimních nocí. Na co při zazimování zahrady nezapomenout?

Není zahrada jako zahrada

Možná jste se při stavbě vašeho vysněného bydlení ani nezamýšleli, jak moc ovlivňují projekty domů vzhled a funkci zahrady. Vícepodlažní domy pochopitelně vytvářejí větší stín, přízemní bungalovy zase zabírají větší plochu pozemku. Tím vás sice obírají o možnost vysadit si další květinový záhon, ale alespoň zvládnete veškeré práce v menší zahradě za kratší dobu.

Zahrada

Velikosti domu a k němu příslušejícímu dvoru tak musíte přizpůsobit výběr vhodných rostlin, celkovou péči, ale také samotný způsob zazimování. Pokud jste s podzimními pracemi v zahradě ještě nezačali, je nejvyšší čas, protože první mrazy se nezastavitelně blíží.

Připravte trávník na zimní spánek

Není žádným tajemstvím, že za správné zazimování se vám trávník na jaře odvděčí svojí vitalitou a bude se moci opět stát dominantou zahrady. Přesto dnes žije spoustu lidí v mylné domněnce, že si trávník se zimou poradí sám. Pokud nechcete, aby si jej do parády vzaly během chladných dnů škůdci nebo plísně, musíte mu trochu pomoci.

Sekání trávníku na podzim

Koncem října ho naposledy posečte, avšak stébla nechte výše než obvykle. Důležité je důkladné shrabání posečené trávy a napadaného listí, které by v opačném případě mohlo sloužit jako živná půda pro plísně. Pro pozdní podzimní hnojení sáhněte po hnojivu s vysokým podílem draslíku, což ho spolehlivě ochrání před zamrznutím a vznikem houbových onemocnění.

Péče o užitkovou zahradu

Podzimní očistu vašich zeleninových záhonů začněte odstraněním plevele. Čím preciznější bude vaše práce nyní, tím méně starostí budete mít na jaře. Před příchodem prvních mrazů si dejte záležet také na důkladném kypření a nezapomínejte ani na správné hnojivo. Výběrem vhodné směsi, která zvyšuje podíl humusu, dodáte půdě odčerpané živiny a připravíte ji na další sezónu.

Příprava půdy na zimu

Pokud jde o dřeviny, opět nastal čas na jejich podzimní řez. Kromě toho soustřeďte svou pozornost také na místo pod korunami ovocných stromů. Mělké prokypření půdy v jejich okolí odstraní travnatý porost, což pomůže provzdušnit kořeny a zajistí lepší přísun dešťové vody ze srážek v zimních měsících.

Zazimujte nábytek i zahradní nářadí

Nechcete-li během jarního probouzení ztrácet drahocenný čas zameškanými úkoly z podzimu, pozornost věnujte už teď veškerému příslušenství v zahradě. Než odložíte zahradní nábytek na své zimní stanoviště v garáži nebo zahradním domku, důkladně si prohlédněte jeho stav. Případné drobné nedokonalosti opravte aplikací povrchového nátěru, dřevo zase ošetřete olejem nebo voskem.

Zazimovat zahradní nábytek

Aby vám vaše zahradní technika sloužila co nejdéle, před zimou jí dopřejte zasloužené čištění. Také zkontrolujte její stav a zaměřte se na opravu drobných poškození. Až projde finální kontrolou vašeho bystrého oka, můžete ji uložit k zimnímu spánku na teplejší a suché místo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *