Životnost tepelného čerpadla
Dům

Životnost tepelných čerpadel – jak je to s ní doopravdy?

Jedním z mýtů spojenými s tepelnými čerpadly je jejich krátká životnost. Na níže uvedených řádcích se dozvíte, jak je to s dlouhodobou spolehlivostí tohoto zdroje tepla doopravdy.

K prvnímu masivnímu rozšíření tepelných čerpadel v Evropě došlo v sedmdesátých letech minulého století, kdy domácnosti ve Skandinávii začaly nahrazovat do té doby populární kotle na topné oleje právě tepelnými čerpadly. V magazínech zaměřených na obnovitelné zdroje energií či energetiku všeobecně je dodnes možné najít zmínky o tom, že ještě dnes jsou ve Švédsku v provozu tepelná čerpadla instalovaná v této době.

Zdá se vám to podezřelé? Pokračujte ve čtení!

K masivnímu rozšiřování tepelných čerpadel docházelo i v uplynulých letech, tj. období přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie. V USA mají ambici využívat tepelná čerpadla u všech federálních budov s tím, že projektovaná životnost těchto zdrojů tepla a teplé vody je 50 let.  To je zhruba doba, která uplynula od prvního ropného šoku v roce 1973, který byl spouštěčem rozšiřování tepelných čerpadel ve Skandinávii.

Stále nejste přesvědčeni?

I v České republice najdeme tepelná čerpadla, která svým majitelům sloužila bez problémů dlouhá léta. Tímto čerpadlem je jednotka IVT ENERGY FOCUS 20 instalovaná v roce 1993, kterou se majitelé rozhodli vyměnit za modernější a úspornější tepelné čerpadlo země/voda IVT PremiumLine EQ E13. V tomto případu se jednalo o životnost 27 let (k výměně došlo v roce 2020) s tím, že tepelné čerpadlo stále bylo schopno bezproblémového provozu.

Zkušenosti ze zahraničí, kde k rozšíření tepelných čerpadel došlo mnohem dříve než v tuzemsku ukazují, že majitelé tepelných čerpadel se nemusí obávat o životnost tohoto zdroje tepla. Zároveň, dnes na trhu dostupné jednotky jsou ještě odolnější, na pravidelný servis méně náročnější a úspornější než čerpadla uváděná do prodeje v posledních třech dekádách minulého století.

Zdroj obrázku: klikkipetra / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *