Zahrada

Jak odstranit smůlu z oblečení

Smůla, smola či pryskyřice stéká ze stromů. Krásně voní, ale těžce se odstraňuje z oblečení, sedačky i koberce. Můžeme si přinést na rukou, oblečení, botách i na karoserii auta, nebo nám ukápne z vánočního stromku. Těžce odstranitelná a lepivá pryskyřice se dá snadno odstranit z většiny materiálů, pokud víte, jak na to.

Jak odstranit pryskyřici odlakovačem či lihem

Použijte odlakovač, líh nebo olej. Odlakovačem na nehty skvrnu navlhčete, nechte vsáknout a působit, smůla se rozpustí a pak ji vytřete hadříkem. Vyčistit smůlu můžete i lihem nebo organickým rozpouštědlem, terpentýnem, technickým benzínem, trichloretylenem i benzínovým čističem. Zajistěte větrání místnosti.

Jak odstranit smůlu žehličkou

Pryskyřici zkuste roztavit žehličkou a odsát. Potřebovat budete savé papírové ubrousky, kuchyňské utěrky nebo savý papír neboli piják. Stačí je přiložit na skvrnu od smůly a horkou žehličkou po ní přejíždět, aby se rozpustila a vpila do papíru. Na zbytky použijte odlakovač, líh nebo benzín. Pomůžeme vám vyčistit i rez.

Jak odstranit smůlu kostkami ledu

Vezměte si kostky ledu, tea tree olej, technický líh a ocet. Kostky ledu přiložte na skvrnu od smůly a nechte ji ztvrdnout. Po zatuhnutí se snažte odstranit co nejvíce smůly. Skvrnu potřete tea tree olejem, pak potřete místo vatičkou nasáklou lihem a nakonec octem, který dočistí povrch a odstraní pach. Dočistěte žlučovým mýdlem.

Jak odstranit pryskyřici olejem

Použijte olej, máslo či sádlo. Stačí skvrnu mastnotou potřít, důkladně promnout a odstranit zbytky pryskyřice. Použít lze i směs oleje, saponátu a vody. Smíchejte ingredience v poměru 1:1:1, nalijte na znečistěné místo a krouživými pohyby a promnutím mezi prsty smůlu odstraňte. Mastnotu odstraňte žlučovým mýdlem.

Žlučové mýdlo na dočištění skvrn od smůly

Na dočistění použijte žlučové mýdlo. Nepleťte si jej ale s jádrovým mýdlem s jelenem. Žlučové mýdlo je speciální mýdlo s přísadou hovězí žluči, která obsahuje sloučeniny, které emulgují tuky a snadno rozpouští skvrny a nečistoty.

Jak odstranit smůlu z podlahy

S kapkami lepkavé smůly často bojujeme na dlažbě nebo laminátové podlaze. Použijte univerzální čistič, určený na tyto povrchy. Naneste ho na skvrnu, nechte působit a pak vlhkým hadrem a teplou vodou setřete. Na zaschlou smůlu použijte odlakovač, líh nebo technický benzín. Dejte si pozor, aby nepoškodil podlahu.

Jak odstranit pryskyřici z auta

Pokud v létě parkujete pod jehličnatými stromy, už jste asi měli pryskyřici nakapanou na karoserii vozu. Nenechávejte ji tam moc dlouho. Pokud zaschne, obtížně se čistí. Vezměte jemný hadřík a technický benzín. Krouživými pohyby smůlu opatrně odstraňujte. Nepoužívejte líh ani aceton, protože by poškodil lak. Vhodné je i univerzální mazivo ve spreji, které zakoupíte ve specializovaných prodejnách. Použít lze i kuchyňský olej. Poradíme vám, jak odstranit silikon.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *