stříbro
Dům

Jak vyčistit stříbro. Máme pro vás osvědčené prostředky

Každý stříbrný šperk či jiný předmět po čase zčerná. Jde o přirozenou vlastnost stříbra. Pokud není stříbro povrchově ošetřený rhodiováním nebo třeba platinováním, ke zčernání za nějaký čas dojde. Poradíme vám, jak vyčistit zašlé stříbro.

K černání dochází důsledkem oxidace stříbra na vzduchu, proto je třeba stříbrné předměty, příbory a šperky správně skladovat na suchém a tmavém místě. Uložte je do flanelového nebo hedvábného hadříku či pytlíku a dejte do šperkovnice či dózy. Existují i váčky napuštěné látkami, které oxidaci stříbra zpomalují.

příbor

Čištění stříbra pomocí bílého octa a jedlé sody

V misce smíchejte ½ šálku bílého octa se 2 lžíce jedlé sody. Položte stříbro na 2 až 3 hodiny do roztoku. Pak jej opláchněte studenou vodou a doleštěte měkkou utěrkou. Můžete si pořídit i speciální hadřík nebo vatičku pro čištění stříbra.

Čištění stříbra jedlou sodou a alobalem

Zahřejte litr vody na 80 až 90 °C rozpusťte v ní 1 lžíci jedlé sody. Do horké vodní lázně vložte alobal a na něj dejte stříbro. Předmět pravidelně otáčejte, ať se čistí ze všech stran. Pak stříbro opláchněte vodou a vysušte měkkým hadříkem. Jedlou sodu lze nahradit i solí. Ta není vhodná na šperky s drahými kameny, zirkony a perlami.

alobal

Čištění stříbra pomocí citronu a soli

Nalijte horkou vodu do misky a vymačkejte do ní citron. Přisypte 3 lžíce soli. Do roztoku vložte stříbrný šperk bez drahokamů a perel, nechte 5 minut působit. Pak předmět vysušte měkkým hadříkem.

Čištění stříbra pomocí kypřícího prášku do pečiva

Vodu s práškem do pečiva smíchejte v poměru 3 díly prášku a 1 díl vody. Pastu naneste na navlhčený šperk pomocí hladké utěrky, která nepouští vlákna. Předmět čistěte vždy čistým kouskem hadříku. Pak jej opláchněte a otřete do sucha.

Čištění stříbra zubní pastou

Vezměte trochu zubní pasty bez bělících účinků a naneste na měkký hadřík. Čistěte předmět vždy čistým kouskem látky. Nakonec jej opláchněte teplou vodou a vytřete do sucha. Pokud použijete zubní kartáček, vezměte si měkký, ať nepoškrábete povrch šperku. Vyzkoušet můžete i přípravek na mytí nádobí.

hodinky

Čištění stříbra kečupem

Namočte do kečupu houbičku na nádobí a potírejte celý stříbrný předmět. Dávejte pozor na rovnoměrné rozetření. Na silně zčernalá místa přitlačte. Kečup nechte působit 10 minut a pak stříbrný šperk opláchněte, osušte a vyleštěte měkkou utěrku.

Čištění stříbra kyselým mlékem

Stříbrné předměty můžete namočit na ½ hodiny do kyselého mléka. Pak předměty vytáhněte, opláchněte teplou vodou a vytřete do sucha měkkou utěrkou.

Jak ošetřit stříbro, aby nečernalo a čemu se vyvarovat

Stříbro můžete potřít kondicionérem, kterým vyleštíte povrch a ochráníte předmět před oxidací. Do šperkovnice můžete vložit křídu, která pohlcuje vlhkost ze vzduchu a brání pronikání sirných sloučenin do kovu. Nekoupejte se stříbrnými šperky v bazénech s chlorovanou vodou. Neměly by dojít do styku s prostředky obsahujícími amoniak a bělidly. Pokud čistíte stříbrné šperku s kamínky, vyhněte se kyselým a zásaditým látkám při čištění, jako je ocet, citron nebo pivo. Poradíme vám také, jak si poradit při čištění rzi.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *