Dům

Jak vyčistit zlato? Zkuste tyto osvědčené způsoby

Pokud nechcete investovat do čištění zlata pomocí ultrazvuku, máme pro vás pár osvědčených rad, jak na čištění zlata doma. Je důležité dávat pozor na to, abyste povrch zlata nepoškodili. Dejte si pozor zejména na čištění zlata s perlami a drahými kameny. V tom případě je dobré raději navštívit klenotníka.

Jak vyčistit zlaté šperky mýdlem a zubní pastou

Nejjednodušším způsobem, jak vyčistit zlatý řetízek, náušnice, prsteny a další zlaté šperky v případě, že nejsou úplně zašlé, je použít obyčejný bavlněný hadřík, omýt šperky mýdlem a teplou vodou a pak je opláchnout. Zbylé nečistoty opatrně odstraňte měkkým kartáčkem na zuby a klasickou zubní pastou bez mikrogranulí.

Čištění zlata popelem nebo práškem do pečiva

Vezměte cigaretový popel nebo kypřící prášek do pečiva, smíchejte jej s vodou a touto směsí na bavlněném hadříku jemně zlaté předměty vyčistěte. Pak je opláchněte pod tekoucí vodou. Dejte si pozor, aby se jemný povrch nepoškrábal.

Čištění zlata saponátem a jedlou sodou

Vložte do hrnce s vodou saponát a šperky a nechte je chvíli provařit. Vyjměte je a nechte osušit. Pak je dočistěte hadříkem. Do rendlíku můžete také vložit zlaté šperky, přidat vodu, trochu saponátu a kávovou lžičku sody. Dejte vařit a chvíli povařte. Na dno hrnce můžete dát i alobal, na něj dát zlaté šperky a přidat jedlou sodu. Vše zalijte trochou vody a chvíli vařte. Pak šperky přeleštěte jemným hadříkem.

Jak odstranit zelené skvrny kyselinou citronovou

Pokud jsou na vašich zlatých špercích zelené skvrny a rez, použijte kyselinou citronovou. Smíchejte jí s vodou a ponořte do ní šperk asi na 10 minut. Poté důkladně opláchněte a přeleštěte jemným hadříkem, nejlépe hedvábným. Můžete použít i šťávu vymačkanou z citronu.

Hadříky a vata na leštění šperků

Některé šperky stačí přeleštit speciálními hadříky nebo vatou na čištění šperků, které zakoupíte v klenotnictví nebo v drogerii. Je v nich napuštěný speciální roztok, díky kterému vyčistíte a vyleštíte šperky. Vhodná je třeba Auron vata.

Čistidla na zlaté šperky

V klenotnictví a v některých drogeriích můžete zakoupit prostředky určené na čistění zlata. Měli byste si ale při čistění zlatých šperků čistidly dát pozor na kameny, které by nemusely snést některé čisticí prostředky.

Roztoky na šperky s rytinami

Na zlaté šperky s rytinami a vzory je lepší roztok, do něhož šperky vložíte. Opět je nutné si dát pozor na perly a drahé kameny, které by mohl roztok poškodit. Používá se například Aurex na čištění kovů.

Čištění šperků ultrazvukem

Nejlépe zlaté šperky vyčistí ultrazvuková čistička, kterou pořídíte i pod 2 000 korun. Mívají ji i v klenotnictví, kde vám šperky vyčistí. Kromě zlata a stříbra v ní můžete čistit mince, brýle nebo hodinky.

Jak uchovávat zlaté šperky

Po čištění stříbra a zlata vyčištěné šperky utřete do sucha a nechce ještě oschnout při pokojové teplotě. Uchovávejte je v krabičce, ve šperkovnici nebo sametovém pytlíku. Chraňte je před sluncem a vzduchem, ať neoxidují.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *