Domácnost

Jak odstranit žvýkačku odkudkoliv?

Občas se nám stane nepříjemná věc. Někdo omylem či úmyslně přilepí žvýkačku třeba na sedačku v MHD, na koberec, nebo se mu omylem dostane na šaty. Nás potom čeká často nepříjemný boj se záludnou hmotou, která se nechce svého povrchu vůbec pustit. Usnadněte si to pomocí našich rad.

Zmrazení žvýkačky

Nesnažte se násilím odstranit žvýkačku, která je stále měkká. Škody by byly stále jen větší a materiál by se mohl poškodit. Pokud můžete vložit oblečení či potah celé do mrazáku, máte první část snahy o odstranění žvýkačky z textilu úspěšně za sebou. Pokud máte žvýkačku na sedačce nebo koberci, musíte zkusit provést mražení žvýkačky jinak. Kostku ledu nejprve zabalte do igelitového sáčku a tím následně potírejte postižené místo, nebo jej přiložte a nechte chvíli působit, než žvýkačka ztuhne.

Odloupnutí žvýkačky

Nepoužívejte na odstranění žvýkačky žádné ostré předměty. Obzvlášť opatrní buďte u látek vyrobených z vlny, látek velmi jemných, lehkých a řídce tkaných. Velmi dobrou pomůckou k odstranění žvýkačky mohou být vaše nehty, tupá strana nože, příborový nůž nebo jiný tupý předmět. Pokud se vám v průběhu odlupování žvýkačka opět rozehřeje, zopakujte mražení.

Fén na odstranění žvýkačky

Na hladkých materiálech také můžete zkusit nejprve nahřát žvýkačku fénem a pak ji pomocí hladkého nože nebo plastové karty opatrně seškrábnout. Skvrny můžete použít gel ve spreji na mastné skvrny, který necháte přes noc působit a pak oblečení vyprat. Podobně postupujte u čištění a praní povlečení a praní prostěradel. Poradíme vám také jak odstranit vteřinové lepidlo.

Kobercová páska na odstranění žvýkačky

Jako dobrý pomocník na odstranění žvýkačky se hodí i kobercová páska. Stačí ji nalepit na poškozené místo s nalepenou žvýkačkou a pak kobercovou pásku rychle strhnout. Tento proces je většinou potřeba víckrát zopakovat, ale nakonec se vám podaří žvýkačku odstranit. Dejte si však pozor na jemné materiály, aby se vám při strhávání žvýkačky nepoškodila i látka.

Odstranění skvrn po žvýkačce

Často se stane, že žvýkačku úspěšně odstraníte, ale na látce přece jen pod ní zůstane skvrna. Pokud můžete látku či oblečení vyprat, zkuste k odstranění skvrny použít lehce našlehaný vaječný bílek, díky kterému se flek pěkně vypere. Pokud se jedná o nepratelný povrch, použijte raději chemické čistidlo, které zvolíte podle typu povrchu.

Vždy nejprve vyzkoušejte vybraný čistič na místě, které není při běžném nošení nebo užití daného předmětu vidět. Pokud chemicky čistíte látky, otočte je z rubové strany skvrnou dolů na papírovou utěrku nebo ubrousek, který skvrnu dobře vstřebá.

Prostředky na odstranění žvýkačky z obchodu

Pokud máte přilepenou žvýkačku na koberci, botách, koženkovém křesle či nábytku, anebo přemýšlíte jak vyčistit matraci, sáhnout můžete také po speciálním spreji na odstranění žvýkaček v kombinaci s kartáčkem. Pokud budete podobný prostředek kupovat, pozorně čtěte přiložený návod i to, na jaké povrchy je daný produkt vhodný.

TIP: Pokud přeci jen všechny triky selžou, můžete se po novém a cenově dostupném oblečení porozhlédnout na https://www.dobrytextil.cz/

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *