Domácnost

Jak vyčistit žehličku od připálenin a vodního kamene?

V dnešní moderní době asi neexistuje nikdo, kdo by doma neměl žehličku. Zejména hospodyňky a ženy v domácnosti je používají velmi často k upravení a vyžehlení vypraného oblečení. Protože je žehlička tak často používána, postihují ji problémy týkající se například připálenin nebo vodního kamene. Jak se s nimi vypořádat?

Vyberte si kvalitní žehličku

Základem všeho by měl být výběr kvalitní, a hlavně odolné žehličky. Správný výběr může být až polovinou prevence proti vodnímu kameni a připáleninám. U většiny modelů žehliček nalezneme jako primární materiál hliník, protože je nejvíce vodivým, avšak také se nejsnadněji poškodí.

Proto se raději při koupi žehličky poohlédněte po variantě s upevněným speciálním plátem z nerezového materiálu. Takový plát je méně náchylný na zachycování látek a lépe odolává poškrábání.

Jak si poradit s připáleninami?

Na připáleniny je nejúčinnější takzvaná trojkombinace, která zahrnuje pastu na zuby, ocet a sůl. Platí nepsané pravidlo, že čím dříve špinavé místo očistíte, tím snáze půjdou nečistoty dolů.

Ještě za tepla tak odstraňte připálené kousky látky, nejlepší je použití nožíku nebo špachtle, a plochu nechte dostatečně vychladnout. Na hrubší hadřík následně naneste trochu zubní pasty a krouživými pohyby odstraňte zbytek nečistot. Tímto jednoduchým způsobem můžete svou žehličku snadno zbavit připálených kousků látky.

Jak odstranit vodní kámen?

Klasickým způsobem, jak odstranit vodní kámen je použití octu. V této chvíli však přichází naprosto osudový okamžik. Ocet se totiž nesmí dostat dovnitř žehličky, neboť by uvnitř mohl poničit citlivé zařízení. Naneste jej pouze na kontaktní plochu.

Postup čištění

Elektrospotřebič postavte dotykovou plochou do plastového umyvadla či jiné vhodné nádoby a přilijte pouze nutné množství octa. Hladina by měla být tak vysoko, aby byla ponořena pouze žehlicí vrstva. Takto nechte žehličku ponořenou přibližně 30 minut až jednu hodinu v závislosti na velikosti a množství vodního kamene.

Do žehličky používejte destilovanou vodu

Vodní kámen hyzdí povrch samotné žehlící plochy, což se pochopitelně projevuje i na žehleném oblečení. Je primárně způsoben tvrdou vodou, která je globálním problémem většiny tuzemských domácností. Způsobuje totiž usazeniny a tím ničí spotřebiče.

Stačí přitom používat destilovanou vodu, se kterou odpadnou všechny zmíněné problémy. Díky specializovanému procesu výroby je totiž zbavena většiny minerálů a nečistot, takže nepodporuje ani výskyt vodního kamene.

Jak předcházet vodnímu kameni?

Nejúčinnějším způsobem, jak se proti vodnímu kamenu chránit, je samozřejmě prevence. Při používání žehličky tak vždy všechnu vodu vylévejte, aby v ní nezůstala ani kapka. Řiďte se také piktogramy a návodem samotného výrobce, kde uvádí konkrétní teplotu a hladinu vody uvnitř přístroje.

Proti připáleninám pak skvěle působí plocha s nepřilnavým povrchem, která se dnes montuje na většinu moderních žehlících přístrojů. Rozhodně také neexperimentujte s domácím čištěním. Pokud budete chtít svou žehličku precizně vyčistit, zakupte si přípravky předepsané výrobcem.

Při častém používání vaší žehličky myslete i na její pravidelnou údržbu a čištění. Nečistoty se totiž mohou velice snadno přenést i na vaše oblečení.

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *