myčka
Dům

Jak vyčistit myčku nádobí. Na tato místa nezapomeňte

I když dochází k čištění vnitřního prostoru myčky na nádoby při každém mytí nádobí, najdou se v ní místa, kde se nečistoty a zbytky potravin usazují. Dochází zanesení odtoku vody a její ucpání. Díky zvýšené vlhkosti může dojít i ke vzniku plísní.

Před čištěním myčky si vždy přečtěte návod k vaší myčce. Určitě je tam i návod k údržbě a čištění myčky, kde se je popsán přesný postup jak vyčistit vaši myčku na nádobí. Nepoužívejte čistící prostředky obsahující bělidla, jako je chlór, kyseliny nebo čpavek, abrazivní čistící prostředky, jako je čistící písek, prášek nebo drátěnky. V drogérii zakoupíte spoustu čistících prostředků na myčku. Můžete vyzkoušet i naše tipy. Při čištění vnějších ploch dvířek a ovládacího panelu si dejte pozor, ať si agresivním prostředkem neodstraníte i nápisy. Postačí ocet nebo soda.

myčka

Jak vyčistit těsnění kolem dveří

Vlivem působení vlhkosti dochází často u pryžového těsnění kolem dvířek myčky ke vzniku plísní. Nečistoty a plísně odstraňte pomocí čistícího přípravku, například Sanytol pro kuchyně, který má dezinfekční a odmašťovací schopnosti a odstraní plísně, viry a bakterie. Přípravek naneste na utěrku nebo jemný kartáček a nečistoty z těsnění odstraňte. Přípravek nechte 10 minut působit a pak setřete. Nakonec vždy otřete těsnění utěrkou navlhčenou v čisté vodě.

Jak vyčistit filtr myčky

Filtrační soustava zachycuje mnoho zbytků jídel a dalších nečistot, jako jsou papírové etikety na sklenicích, aby nedošlo k jejich proniknutí do čerpadla. Voda pak může být opakovaně recyklována a používána vždy znovu v rámci jednoho mycího procesu. Plochý hlavní filtr je nerezový a perforovaný. Následuje hrubý filtr, většinou plastový, který o kousek vyčnívá a zachytí největší nečistoty. Nerezový, jemný filtr – mikrofilr má válcový tvar a zachycuje nejdrobnější nečistoty.

myčka

Jak vyčistit filtrační jednotku

Filtrační soustavu vyjměte pootočením proti směru hodinových ručiček horního plastového filtru. Všechny filtry propláchněte proudem tekoucí vody a důkladně vyčistěte kartáčkem. Jemný filtr se zanáší nejčastěji. Po vyčištění nasaďte filtrační jednotku zpět do myčky a zajistěte pootočením hrubého filtru po směru hodinových ručiček. Filtrační systém čistěte 1x týdně nebo alespoň za 14 dnů a nezapomeňte ani načištění odpadů.

Jak vyčistit ostřikovací ramena

Ostřikovače slouží k oplachování a čištění nádobí proudem vody za použití čistícího přípravku. Časem se zanáší vodním kamenem a jinými nečistotami. Spodní rameno vyjměte povytažením směrem nahoru. Horní oplachovací rameno zase uvolněte po směru hodinových ručiček pootočením upevňovací matice. Ramena, otvory a trysky očistěte kartáčkem a čistícím přípravkem, důkladně propláchněte čistou vodou a na trysky použijte vatovou tyčinku, jako u čištění žehličky. Pak ostřikovače upevněte zpět.

myčka

Jak vyčistit vnitřní prostor myčky pomocí chemických přípravků

Vnitřní nerezový prostor myčky použijte třeba Calgonit Finish Čistič myčky nebo Somat čistič myčky. Postupujte vždy podle návodu na výrobku. Většinou se odstraní horní krycí fólie z víčka a nádobka se umístí do spodního koše dnem vzhůru nebo se zavěsí na horní koš. Pak se spustí mycí cyklus s teplotou 75° C, kdy jeničení mikroorganismů účinnější než u nižší teploty a stačí kratší doba mycího cyklu. Provádějte alespoň 1x měsíčně. Zkusit můžete i domácí prostředky, jako u čištění pračky.

Jak vyčistit vnitřní prostor myčky pomocí octa

Nalijte 2 šálky bílého octa do nádoby, kterou umístíte v horním koši na nádobí. Můžete použít i sáček kyseliny citronové nebo jedlé sody. Spusťte mycí cyklus s co nejvyšší teplotou, ať se vnitřní prostor myčky důkladně vyčistí a vydezinfikuje.  Podobně můžete postupovat u čištění pračky. Můžete se také podívat jak vyčistit troubu

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *