kuchyň
Domácnost

Jak vyčistit troubu

Potřebujete vyčistit a odstranit připáleniny a usazenou mastnotu ze sporáku, trouby či grilu? Pokud se trouba nebo nerezový plynový sporák nečistí pravidelně, usazování mastnoty a připálenin okolo hořáků stále narůstá. U trouby se zase nános usazuje na stěnách, předních dvířkách, skle i roštu. Podívejte se, jak tyto usazeniny odstranit.

trouba

Čištění trouby jedlou sodou

Rozmíchejte půl hrnku jedlé sody v teplé vodě tak, aby vám vznikla pasta. Hotová směs nesmí být moc řídká. Troubu si předem předehřejte, ale nezapínejte v troubě ventilátor. Pastou vymažte vnitřní část trouby a nechte sodu působit přes noc. Druhý den vlhkou houbičkou odstraňte sůl z trouby octem nalitým do mlžičky a vymyjte ji. Pomocí octa a sody se můžete pustit i do čištění pračky.

Čištění trouby octem

Druhý den ráno si postříkejte vnitřek trouby octem, který si nalijete do rozprašovače. Jedlá soda s octem vytvoří pěnu. Pěnu stírejte tak dlouho, až bude trouba dokonale čistá. Na houbu přitlačte, ať je výsledek čistění dokonalý. S octem je snadné i čištění odpadů.

trouba

Čištění trouby citronem

Vymačkejte šťávu z citronu a smíchejte ji s jedlou sodou nebo solí na pastu, nebo smíchejte vše dohromady. Pastu naneste na vnitřní povrch trouby a nechte působit. Pak ji stačí setřít. Do trouby můžete dát i nádobu s vodou a v ní 2 rozkrájené citrony. Na hodinu zapněte troubu na 180 až 200 °C, nechte vodu odpařovat, ale nenechte ji vyvařit. Pak troubu vypněte, nechte chladnout a setřete nečistoty.

Čištění trouby solí

Sůl nasypte do trouby, zapněte ji na vyšší teplotu, nechte sůl žárem zhnědnout a pak ji z trouby vymeťte nebo vysajte. Nakonec troubu vymyjte. Trouba se tak velmi dobře vyčistí díky reakci žárem rozpálené soli a mastnoty. Ve vyčištěné troubě se můžete hravě pustit do sušení křížal nebo do zavařování v troubě.

trouba

Jak vyčistit sklo u trouby

Připravte si 1 dcl octa, rozmíchejte v něm sáček prášku do pečiva a přidejte špetku soli. Nechte směs v misce odstát, než prášek v octu vyšumí. Pak potřete sklo trouby a nechte jej alespoň hodinu působit. Směs setřete ze skla trouby houbičkou a omyjte ho teplou vodou.

rošt

Jak vyčistit rošt trouby

Vyndejte rošt z trouby a přeneste ho do koupelny do vany nebo do sprchového koutu, kam položíte starý ručník a rošt dáte na něj, abyste zamezili poškrábání. Pusťte na rošt horkou vodu a celý jej namočte. Pak rošt lehce polijte saponátem a posypte jedlou sodou. Nechte směs působit minimálně hodinu, ať se rošt dostatečně odmočí a saponát s jedlou sodou zapůsobí. Vezměte kartáč a rošt vyčistěte. Díky teplé vodě, jedlé sodě a saponátu nečistoty povolí. Následně rošt opláchněte tekoucí vodou, nechte okapat, uschnout a můžete ho vrátit do trouby.

Jak odstranit připáleniny v troubě, na sporáku a grilu

Pokud nezabere jedlá soda, sůl, ocet, citron či prášek do pečiva, použité podle předchozích návodů, zkuste si vzít na pomoc ještě 3% peroxid vodíku. Celý povrch posypte jedlou sodou a následně jej polijte peroxidem vodíku. Následně povrch omyjte vodou a vysušte. Podle potřeby můžete postup opakovat.

sporák

Vyzkoušejte saponátové podušky

Výbornou pomůckou pro odstranění mastnoty a připálenin je čistící saponátová poduška, například Spontex Magic Hallo. Je vyrobena z jemné ocelové vlny, napuštěna saponátem a v balení je 6 ks. Povrch nepoškodí ani nepoškrábe. Můžete ji použít na nerez, hliník i sklo, na sporák, dřez a nádobí, sklo ve dvířkách trouby nebo vodní kámen ve spárách mezi dlaždicemi a obkladem v koupelně. Poradíme vám i to, jak odstranit vodní kámen při čištění žehličky.

Jak pracovat s čistícími poduškami

Čistící prostředek naneste, nechte působit a krouživým pohybem poduškou odstraňte nečistoty. Na závěr setřete rozpuštěné nečistoty vlhkou utěrkou. Podušky se díky obsahu saponátu před čištěním nenamáčí. Stačí je navlhčit postříkáním čističem. Pak je nechte uschnout a můžete je použít opakovaně. Pokud si přece jen chcete pomoci čističem, vyzkoušejte třeba Real grily trouby kamna rozprašovač čistič, Mefisto čistič sporáků grilů nerezu a nádobí gel nebo Dedra čistič na trouby a grily.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *