Domácnost

Jedlá soda a využití v domácnosti – Lék i čistič

Jedlá soda je velký pomocník v domácnosti, který vám pomůže při odstraňování pachů, skvrn, čištění mastnoty nebo drhnutí připálených hrnců nebo sporáku. Navíc je cenově dostupná, ekologická a vysoce účinná.

Jedlá soda a soda na praní

Jedlá soda obsahuje zcela odlišné látky. Jedlá soda či soda bicarbona je hydrogenuhličitan sodný a je pro zdraví neškodná. Oproti tomu soda na praní je uhličitan sodný a k jídlu a úklidu se opravdu nehodí. Dráždí oči i dýchací cesty, představuje však důležitou složku prášku na praní. Vaše prádlo vypere dokonale. Používá se i ke změkčení vody nebo k namáčení silně znečištěného prádla. Zamezuje také tvorbě vodního kamene.

Jedlá soda jako lék

Jedlá soda se dá využít k přípravě domácí kosmetiky. Jedná se o ekologickou a zdravotně nezávadnou variantu. Dá se z ní vyrobit přírodní deodorant, zmírňuje podráždění po poštípání hmyzem a hodí se i do koupele, kdy dokáže neutralizovat kyselost kůže, pach potu a přebytečnou mastnotu. Pokožku příjemně zvláční a dá se použít i jako peeling. Dokáže pomoci i na spoustu zdravotních neduhů.

Jedlá soda na zuby

Jedlá soda se dá využít jako zubní pasta. Tvoří totiž základní složku pro výrobu některých domácích zubních past. Stačí, když se smíchá jedlá soda a extra panenský kokosový olej lisovaný za studena v poměru 1:1. Můžete přidat i nějaký esenciální olej dle vlastní chuti. Třeba mátu, šalvěj nebo tea tree oil.

Jedlá soda na žaludek

Jedlá soda neutralizuje žaludeční kyseliny a ulevuje od pálení žáhy. Harmonizuje trávicí systém a tiší vředové bolesti. Stačí ½ lžičky sody rozmíchat ve vodě a vypít, nebo popíjet každé 2 hodiny až do odeznění potíží. Neužívejte víc než 5 lžiček denně, jinak dojde k narušení rovnováhy elektrolytů a kyselin v žaludku.

Jedlá soda v těhotenství

Lázeň s jedlou sodou skvěle pomáhá také proti oteklým nohám, které se často objevují v těhotenství. Je bezpečná je i pro těhotné ženy a chodidla krásně změkčí. Navíc dokáže odstranit zápach z nohou i bot.

Jedlá soda na vlasy

Na boj s lupy přidejte do běžné dávky šamponu trochu sody. Vlasy budou po umytí nádherně lesklé, dokonale zbavené všech kosmetických přípravků, mastnoty i lupů.

Jedlá soda na hubnutí

Jedlá soda pomůže k odstranění přebytečného podkožního tuku, podpoří metabolismus a má vliv na alkalické prostředí. Lžičku jedlé sody dejte do ½ šálku vody a přidejte citronovou nebo grapefruitovou šťávu. Pijte ráno na lačný žaludek a za 20 minut si dejte snídani.

Čištění pomocí jedlé sody

Smíchejte sodu s vodou v poměru 1:1. Čistící pasta má skvělé, mírně abrazivní účinky, díky čemuž efektivně odstraníte mastnotu ze všech ploch v kuchyni a připáleniny ze sporáku i nádobí. Je to dobrý způsob jak vyčistit troubu. Dá se použít i na nečistoty v koupelně. Účinnost pasty zvýšíte, když místo vody dáte ocet, kyselinu citronovou či citronovou šťávu. Tak odstraníte i vodní kámen, pachlednice i plastových krabiček, prkének na krájení i odpadkového koše.

Čištění odpadů

V ucpaném odtoku v koupelně i v kuchyni stačí nechat působit 100 g sody bikarbony a zalít ji 200 ml octa. Po 15. minutách odpad zalijte horkou vodou. Postup opakujte dle potřeby. Podívejte se jak vyčistit odpady.

Čištění trouby

Pokud smícháte jedlou sodu s vodou na pastu, touto směsí vyčistíte i velmi špinavou troubu a sporák. Pastu stačí nanést na znečištěná místa a nechat asi 2 hodiny působit. Pak ji stačí setřít vlhkým hadrem. Stejným způsobem lze vyčistit hrnce, mikrovlnku, podlahu, dlažbu a obklady v koupelně.

Čištění pračky

Ptáte se, jak vyčistit pračku? Se sodou je to snadné. Pokud se navíc potřebujete zbavit skvrn z oblečení, k pracímu prášku přidejte 1 šálek sody a spusťte prací program. Prádlo bude zářivě čisté a voňavé.

Čištění myčky

čištěním, vodním kamenem a zápachem vám pomůže jedlá soda. Stačí jeden pytlík s octem a stejnou službu vám udělá i kyselina citronová. Podívejte se jak vyčistit myčku na nádobí.

Čištění drahých kovů a mincí

Roztok vody s jedlou sodou je účinný i při čištění stříbra, způsob jak vyčistit zlato, drahé kovy a mince.

Odvápnění kávovaru

Soda je vhodná i pro odvápnění kávovaru. Pro čištění páky rozpusťte sodu ve vodě a vložte do lázně páku na pár hodin. Pak vložte do misky, kam se dává káva, lžičku sody a páku vložte do kávovaru. Kávovar zapněte a několikrát proces zopakujte, dokud nepoteče čistá voda. Nechte projít alespoň 2x čistou vodu.

Čištění matrace

Jedlá soda vyčistí všechny textilní tkaniny, matrace, koberce, pelíšky pro mazlíčky i čalounění v autě. Zápach z tkanin odstraníte tak, že je nejdříve posypete jedlou sodou, necháte působit několik hodin, pak sodu vyklepete či vysajete. Na čištění koberců a pohovek použijte zmíněnou pastu. Skvrnu vydrhněte a vysajte.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *