Interiér

Když praskne vodovodní potrubí – jak situaci řešit a jak jí úspěšně předcházet?

Vrátit se domů z práce a najít doma vytopený byt – to je noční můra každého z nás. Bohužel se může vyplnit, i když máte všechny trubky a baterie naprosto v pořádku. Bydlíte-li v bytovém domě, potopa může přijít i od souseda. Vzniklou škodu by pak měl samozřejmě zaplatit on, stejně by to ale nebyla zrovna příjemná situace. 

Co ale dělat, když praskne vodovodní potrubí přímo vám, a tak si s vaší domácí pohromou musíte poradit sami? 

První pomoc

Když dorazíte domů a rozlévá se vám po celém bytě voda, je v první řadě potřeba zastavit její zdroj. Uzávěr byste měli mít přímo v bytě. Hlavní uzávěr by pak případně měl být dostupný někde před domem či ve společných prostorách. Tím zamezíte tomu, aby se situace ještě zhoršila

Určitě také nezapomeňte vypnout elektřinu. Vyvarujete se tak riziku elektrického šoku. Voda přece jen funguje jako vodič a většina z nás má doma řadu elektrospotřebičů zapojených do sítě.

Poté se podívejte, odkud se potopa vzala – zda praskla trubka nebo třeba jen přestala těsnit baterie. Následně zavolejte co nejrychleji instalatéra. Většinou lze sehnat opraváře, který nabízí havarijní výjezdy a mohl by přijít ještě ten samý den. 

Pak už se můžete vrhnout na vytírání a vysoušení mokrých věcí. Pokud není venku příliš velká zima, nechte otevřená okna, aby se vlhkost mohla co nejlépe odvětrat.

Škody se mohou vyšplhat nepříjemně vysoko

Náklady na opravu potrubí se mohou prodražit. Je-li problém v potrubí, které vede zdí, je třeba do výdajů připočítat i její následnou opravu. Přidejte k tomu případné malování a výměnu spotřebičů nebo nábytku a bude vám nejspíš jasné, že výše vzniklých škod se může vyšplhat poměrně vysoko. 

Prasklé potrubí vás může dostat do nepříjemné finanční situace. Jelikož v tomto případě potřebujete peníze na opravu vodovodu i vzniklých škod co nejrychleji, můžete využít krátkodobou půjčku. Jedná se o úvěr s krátkou dobou splatnosti, který je obvykle vyřízený velmi rychle. Můžete si tak půjčit na opravu a úvěr splatit už za několik měsíců, takže nebudete finančně zatížení příliš dlouho.

Jak předejít vytopení

Chcete-li se takovým potížím vyhnout, máme pro vás pár tipů. Prvním z nich je kvalita vodovodních trubek. Určitě si při instalaci dávejte pozor, aby byl použitý materiál kvalitní. S tím souvisí i další bod, a to dobře odvedená práce – výběr řemeslníků tedy rozhodně nepodceňujte.

Pokud jste si svůj domov pořídili již s funkčním vodovodním systémem, zkontrolujte alespoň stav nezazděných trubek, zda nepodléhají opotřebení – například korozi. Také se zamyslete nad tím, zda by nebylo načase vyměnit baterie u umyvadla a dřezu. Výměna není zas tak drahá, ale pokud se vám stará baterie rozbije a vytopí vám byt, tak už se oprava prodraží.

Na co si dát pozor na chatě či chalupě

Poškození potrubí můžete předcházet například na chatě nebo chalupě, kde nejste tak často. Pokud na chatu jezdíte především v létě, je dobré na zimu vodu vypnout a nechat odtéct z kohoutků vše, co zbylo v potrubí. Zamezíte tak prasknutí trubek z důvodu zmražení a následného rozpínání vody. Vodu při odjezdu doporučujeme vypouštět i v případě, že se jezdíte rekreovat během zimy. Poslední radou na závěr je sjednání kvalitního pojištění. Sice vám nepomůže této situaci předejít, ale v případě poruchy budete mít prostředky na opravu k dispozici. Navíc z něj můžete uhradit i škody vzniklé nejen na vašem majetku, ale třeba i u sousedů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *