Domácnost

Jak odstranit vosk ze všech možných míst

Svíčky vytvářejí opravdu čarovnou atmosféru a zejména v adventním a vánočním období si to bez nich ani neumíme představit. Malé nehody s ukápnutým voskem se ale při vší opatrnosti stávají snad v každé domácnosti. Podívejte se, co dělat, když vám vosk ukápne na ubrus, koberec či na dřevěnou desku stolu.

Jak odstranit vosk z oblečení a textilu

Do textilií se vosk vpije a nejde jen tak setřít, i když ho předem nahřejete. Nejprve dejte poškozenou látku voskem asi na půl hodiny do mrazáku. Potom ji vytáhněte a vosk oblým nožem seškrábejte. Podobným stylem se odstraňuje i smůla.

Pak pomůže nejlépe žehlička a savý papír, ubrousky nebo papírové utěrky. Nejprve odstraňte co nejvíce ztuhlého vosku kulatým nožem, potom textilii podložte několika papírovými utěrkami a 2 přiložte i k materiálu shora. Postižené místo pak přejíždějte lehce zahřátou žehličkou. Roztavený vosk se bude postupně vpíjet do utěrek, které podle potřeby vyměňujte. Postup opakujte, dokud skvrna zcela nezmizí.

Oblečení, ubrusy a další textilie nakonec dočistěte přípravkem na skvrny vhodným pro daný materiál. Oblečení či ubrus vyperte na nejvyšší teplotu, kterou daná látka dovolí a v případě bílé textilie přidejte i bělidlo.

Jak odstranit vosk z koberce a pohovky

V případě koberce nebo sedačky můžete vyzkoušet výše uvedený postup s žehličkou a ubrousky, anebo opět vyzkoušet vlhčené dětské ubrousky.

Výhody a nevýhody koberce
Výhody a nevýhody koberce

Jak odstranit vosk ze skleněných a hladkých povrchů

Z některých materiálů s velmi hladkým povrchem, jako je třeba sklo, se vosk dostává poměrně snadno, protože se přímo do nich nevpíjí. Odstraníme ho celkem snadno například příborovým nožem tak, abychom povrch nepoškrábali. Zůstane nám mastná skvrna, kterou vyčistíme mýdlovou vodou a octem, případně zabere i líh nebo vlhčené ubrousky, které v domácnosti využijete jako všestranný čistič.

Jak odstranit vosk z umyvadla či vany

Pokud si rádi svíčkami navozujete romantickou atmosféru v koupelně, možná potřebujete sundat vosk z povrhu umyvadla nebo vany. Použijte plastovou kartu nebo nějaké jinou plastovou škrabku. Pokud vosk nechce povolit, můžete jej zkusit rozehřát a uvolnit horkou vodou. Podobně můžete odstranit i silikon.

Jak odstranit vosk z nábytku a dřevěných ploch

Vosk z nábytku, dřevěné plochy stolu či podlahy a jiných dřevěných ploch odstraníme šetrně tak, že ho zlehka nahřejeme fénem, až vosk změkne a rozpustí se. Pak ho setřeme hadříkem a na zbylou mastnotu použijeme některý z výše zmíněných domácích odmašťovačů.

Jak odstranit vosk z vlasů

Pokud se vám vosk dostal na vlasy, je třeba jej šetrně odstranit. Jestliže je vosk blízko ke konečkům dlouhých vlasů, rozpusťte ho jednoduše pomocí horké vody. Pokud je blízko u kořínků nebo máte krátké vlasy, vosk uvolníte pomocí vmasírováním olivového oleje do pokožky. Jakmile se vosk dostatečně uvolní, dá se vyčesat nebo vymýt vodou. Vlasy si pak důkladně umyjte šamponem na vlasy.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *