Zahrada

Chov pralesniček

Žáby jsou živočichové, které najdete ve volné přírodě na většině míst naší planety. Některé druhy jsou spíše pozemní, jiné žijí v korunách stromů nebo ve vodě. Žáby mohou být velmi zajímavě a pestře zabarvené a mohou se stát ozdobou vašeho terária. Pro začátečníky lze doporučit chov tropických žab – pralesniček (šípových žabek). 

Pralesničky

Pralesničky pocházejí z deštných pralesů Jižní a Střední Ameriky. Dorůstají délky 1 až 6 cm a vyznačují se pestrobarevnou kůží. Ve volné přírodě jsou pralesničky silně jedovaté. Při extrémním stresu kůží vylučují enzym, který indiáni používají pro výrobu otrávených šípů. V zajetí chované pralesničky jedovaté nejsou, protože jejich jedovatost ve volné přírodě způsobuje potrava, kterou se živí – různými druhy exotických mravenců. 

Terárium pro pralesničky

Velikost terária pro pralesničky by měla odpovídat množství žab v něm chovaných. Terárium pro pár větších rozměrů by mělo být skleněné o velikosti asi 40 x 40 x 50 cm. Důležité je, zajistit kvalitní větrání terária a jeho osvětlení zářivkami s UV složkou. Pokud terárium není osvětlené UV složkou, musíte žábám vitamín D dodávat ve formě prášku.

Substrát a dekorace terária

Na dno terária položte propraný akvarijní štěrk a přikryjte ho rašelinovým substrátem, který pomůže udržet v teráriu potřebnou vlhkost. Vlhkost v teráriu by se měla pohybovat mezi 80 a 100 %. Na dno můžete přidat i odštěpky borovicové nebo kokosové kůry. Do této podestýlky zasaďte broméliové rostliny a nezapomínejte je pravidelně rosit. Do terária rozmístěte větve, úkryty z kokosových skořápek a misky s vodou, do kterých budou žáby moct naklást vajíčka. Vajíčka kladou i do růžic orosených bromélií.

Potrava

O pralesničky je nutné pravidelně pečovat a zajistit jim denně přísun čerstvé potravy. Pralesničky se krmí drobným hmyzem, nejčastěji pak octomilkami, které musíte napěstovat ještě předtím, než si pralesničku pořídíte. Octomilky poté k žábě vypusťte do terária. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *