Zahrada

Cypřiš stálezelený jako ideální živý plot

neboli Cupressus je stálezelený jehličnatý strom nebo keř patřící do rodu cypřišovitých. Cypřiše rostou převážně ve Středomoří. Cypřiše jsou dřeviny, které tvoří zásadní osazení našich zahrad. Mají dekorativní i zastiňující využití ve formě keře i stromu a jsou báječné na živý plot. Mohou mít mnoho barev a tvarů. Pro vytvoření kvalitní stěny do živého plotu jich vysaďte více v řadě nebo do trojsponu.  

Stříhané živé ploty jsou krásným architektonickým doplňkem zahrady. Z jehličnatých stromů a keřů Cypřiše patří k jedněm z nejvhodnějších. Rostou pomaleji a vyžadují lehčí a výživnější půdy. Daří se jim na slunci, stínu i polostínu. Živé ploty mohou být nízké do 1 m, střední do 2 m i vysoké do 3 m, stříhané i volně rostoucí. Živý plot zamezí pohledu z ulice do zahrady, má estetickou funkci, příjemně doplňuje kompozici zahrady, má funkci hygienickou, kdy zadržuje prach, tlumí hluk z ulice a mikroklimatickou, kdy zvyšuje vzdušnou vlhkost a zlepšuje mikroklima zahrady.

Stříhané i volně rostoucí živé ploty

Stříhané živé ploty jsou vhodné do menších zahrad. Můžeme cypříšky prostřídat s listnatými keříky, aby plot nepůsobil monotónně. Jehličnaté cypřiše dáváme do rušnější části plotu. Celkově nám zútulní zahradu. Volně rostoucí živé ploty neupravujeme do pravidelného tvaru. I zde můžeme mezi cypříšky můžeme vysadit třeba jiné druhy nebo i kvetoucí rostliny s obdobnými nároky na půdu i stanoviště.

Založení živého plotu

Cypřiše se mohou rozrůst na vlastním pozemku, ale i u sousedů. Zkuste tedy raději zvolit větší vzdálenost od hranice pozemku. Listnaté živé ploty zakládáme na podzim, jehličnaté živé ploty, tedy i cypřiše na jaře. Vytyčte si místo, odplevelte ho, vykopte rýhu nebo jednotlivé jámy po celé délce plotu a můžete sázet do jedné nebo dvou řad, tedy do trojsponu. Do vyhloubených jam vsypte vhodný substrát nebo směs rašeliny, vřesovky a písku v poměru 1:1:1. Volte kyselou zeminu bez vápna. Při výsadbě se mají stromy dotýkat svými spodními větvemi. Hodně sazenice zalijte.

Druhy cypřišů

  • Cypřiš stálezelený – Cupressus sepervirens – je nápadný jehličnatý strom, může dorůst 20 až 35 m výšky, je vhodný na živé ploty, ale není zcela mrazuvzdorný. Ve větru drží tvar, větve se neohýbají. Samčí květenství je žlutohnědé a samičí zelené. Plodem je hnědá šiška kulatého tvaru složená z 6. až 12. šupin s tupými výčnělky. Dobře snáší řez.
  • Cypřiš Leilendův – Cupresociparis leilendii – je rychle rostoucí, má roční přírůstky až 50 cm, vhodný ke tvarování. Jinak může vyrůst až 30 m.
  • Cypříšek Lawsonův  – Chamaecyparis lawson – je to nádherný, původem severoamerický jehličnatý strom, dorůstá do výšky 25 m, roční nárůst rostliny je 30 cm. Má kompaktní hustý růst a snáší dobře řez.

Péče o živý plot

U plotů nad 60 cm výšky se doporučuje řez mírně kónický a mladé rostlinky potřebují přistínění. Zálivka by měla být mírná, ale pravidelná, odstátou vodou bez vápníku. Cypřiš nesnáší přesušení a dá se řízkovat. V době vegetace můžeme přidávat každých 14 dní do zálivky hnojiva na azalky a jehličnany bez přídavku vápníku. Řez doporučujeme každý rok, staré dřevo již po dalším řezu neobrazí. Cypřiš řežeme v období březenkvěten, nebo na konci srpna. Pro zazimování živého plotu ke kořenům nahrňte mulč nebo shrabané listí. Můžete použít netkanou bílou textilii. Jak rostliny zesílí, není třeba je na zimu takto ošetřovat.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *