Interiér

Jak namíchat béžovou barvu a jak ji využít

Velké množství barev přítomných ve známém barevném kruhu umožňuje rozlišit různé tóny, které jsou si sice velmi podobné, ale s dostatečnými nuancemi se dostaneme k jejich rozlišení. Dnes se podíváme na míchání béžové barvy.

Základní barvy lze nejsnadněji odlišit, jiné jsou výsledkem směsi primárních nebo sekundárních barev. Mezi nimi je i béžová, což je velmi zvláštní barva. Její tvorba má několik možností.

Začněte přípravou hnědé barvy

Smícháním všech primárních barev dohromady, tedy modré, žluté a červené dostanete hnědou barvu. Změnou poměru jednotlivých barev lehce změníte výsledný odstín. U hnědé smíchané z modré a oranžové změníte odstín přidáním ostatních barev. Červená barva ji změní do teplé hnědé, purpurová či zelená do tmavě hnědé. Pak je můžete doplnit libovolnými barvami. Pro jemnou změnu odstínu přidejte terciální barvu, umístěnou v kruhu mezi primárními a sekundárními barvami.

Jaké barvy smíchat, aby vznikla béžová

Béžová barva je také známá jako krémová, nebo třeba tělová barva. Záleží na konkrétním odstínu. V závislosti na barvách použitých k její výrobě se získává v různých odstínech. Podívejte se jaké barvy smíchat, aby vznikla béžová barva:

  • První možností je použít jako základ čistě bílou barvu a přidat k ní jen kapku žluté barvy. Nažloutlý odstín slouží k přeměně na béžovou nebo krémovou barvu. Tato barva se může ladit v závislosti na kombinaci a přidaném množství žluté barvy.
  • Druhým způsobem, jak vytvořit béžovou barvu, je použít bílou základní barvu a v malém množství přidat 2 další, tedy světle žlutou a kávově hnědou barvu.
Vybíráme barvy do interiéru. Toužíte po zpestření nebo máte raději neutralitu?
Vybíráme barvy do interiéru. Toužíte po zpestření nebo máte raději neutralitu?

Jak namíchat světle béžovou barvu

Béžová barva může mít 2 různé tóny v závislosti na jejím jasu a může být světlejší nebo tmavší. Pokud chcete světle krémový tón béžové barvy, nepoužívejte hnědou barvu a použijte bílý základ s velmi malým množstvím základní žluté nebo použijte světle žlutou. Světle béžový tón bude připomínat barvu světlého písku. Mezi světlejší barvy také patří barva sloní kosti nebo barva šampaňského.

Jak namíchat tmavě béžovou barvu

Pokud chcete připravit tmavě béžovou barvu, vsaďte na druhou alternativu a přidejte hnědou barvu. Tento odstín poskytne větší kontrast k bílé a žluté barvě a vytvoří tmavší odstín. Můžete přidat více nebo méně odstínu hnědé podle toho, jak tmavou chcete béžovou barvu. Pak získáte třeba barvu bílé kávy nebo pleti.

Jak zařídit obývací pokoj

Změna jasu a sytosti barvy

Pro zesvětlení a ztmavení přidejte černou nebo bílou. Na světlou hnědou přidejte do bílé velmi malé množství namíchané hnědé. Jednodušší je vždy přidat tmavou barvu do světlé, než tmavou zesvětlovat. Sytější barvu získáte přidáním více barev, ze kterých jste původně barvu namíchali. Tlumenější barvu získáte přimícháním středně šedé barvy, kterou získáte z bílé a černé.

obývací pokoj

Tipy pro malování stěn a ladění interiéru

Jestliže jste se rozhodli vymalovat pokoj na béžovo, natřete tak kromě stěn i lišty, pilíře a strop. Pak byste si měli vybrat 3 nebo 4 různé materiály, které k sobě sladíte. Zvolte si 3 až 4 různé tóny, každý s jinou texturou, například samet, satén, plátno a šifon. Jednotlivé materiály a jejich barvy zkontrolujte na kvalitním světle. Barevnost určitých materiálů se totiž liší při rozdílných světelných podmínkách. Tóny jednotlivých barev, látky, stěn, bytového textilu, obkladů, nábytku i podlahy zkontrolujte na denním světle.

Béžová do každé místnosti

Béžová barva je uklidňující a jemná a je vhodná do každé místnosti. Béžová obstála ve zkoušce času. V kombinaci s černou, může být nudná. Se zlatou vypadá lehce a tradičně. Kombinace s hnědou je typická pro výběr několika stěn. Se šedou barvou vyžaduje přidání dalších odstínů jasných barev. S modrou či fialovou barvou vypadá příjemně, jen si dejte pozor na přesycení barev a ochlazení místnosti.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *