Interiér

Jak namíchat červenou barvu

Pokud už si nepamatujete, jak jste se na základní škole v hodinách výtvarné výchovy učili správné míchání barev, je na čase si to zopakovat. Míchání barev není tak složitý proces, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dnes se společně podíváme na vytvoření červené barvy a jejích odstínů.

Barevný kruh

Na barevném kruhu jsou základní neboli primární barvy, které nelze namíchat z jiných barev. Jsou to červená, modrá a žlutá. Mezi nimi jsou kruhu druhotné neboli sekundární barvy, které vznikají smícháním primárních barev. Oranžová z červené a žluté, fialová z modré a červené a zelená z modré a žluté. Mezi primárními a sekundárními barvami leží terciální barvy, jako je červenofialová nebo zelenomodrá.

Harmonické a kontrastní barvy

Harmonické barvy jsou takové, které se k sobě hodí a vytvářejí společně harmonii. V barevném kruhu leží přímo vedle sebe, třeba červená a oranžová nebo oranžová a žlutá. Kontrastní barvy leží v barevném kruhu naproti sobě a jedna druhou pozdvihne na vyšší úroveň. Akcent doplňků červené barvy v bytě laděném do zelena vzájemně barvy zvýrazní. Dále je to třeba fialová a žlutá nebo modrá a oranžová. Studené barvy jsou modrá a zelená, teplé barvy jsou žlutá, oranžová a červená.

Základy míchání barev

Barvy se míchají ze základních odstínů, modré, červené a žluté. K tónování se používá bílá a černá barva.

  • bílá + černá = šedá
  • žlutá + modrá = zelená
  • červená + modrá = fialová
  • červená + žlutá = oranžová
  • červená + žlutá + zelená = hnědá
  • okr + červenohnědá + černá = khaki

Jak na vínovou a růžovou

Pokud přidáte k červené barvě intenzivní zářivou modrou s kapkou zelené, vznikne vínová barva. Pro ztmavení přidejte kapku černé. Namícháte ji i bez modré, když do červené přidáte špetku černé barvy. K červené barvě můžete přidat i růžovou a využít ke ztmavení kapku černé barvy. Sytost mu můžete ubrat kapkou bílé. Pokud jí přidáte více, vznikne růžová. Pokud k červené přimícháte hnědou, dostanete také vínovou, ale v teplém zemitém odstínu.

Jak namíchat fialovou, hnědou či oranžovou

Přidáte-li do červené barvy díl modré, získáte právě temnou fialovou. Fialová barva se namíchá pomocí červené a modré barvy. Je vhodnější přidávat do modré červenou. Pokud použijete královskou modrou, vznikne velmi tmavá barva. Smícháním červené a zelené vznikne hnědá barva. Smícháním žluté s červenou nebo purpurovou barvouvznikne oranžová barva.

Červená barva v interiéru

Červená barva zvyšuje subjektivní teplotu v místnosti. Opatrní buďte, když červenou barvu použijete na velkou plochu. Tam bude přirozenější červená s příměsí hnědé. Čistou červenou použijte do místností, ve kterých netrávíte tolik času. V ložnici, kuchyni a obývacím pokoji ji raději nepoužívejte, jinak vás bude rušit. Červená je však výborný akcent na doplňky. V menším množství je zajímavá a dokáže oživit místnost. S bílou barvou vytvoří pozitivní a optimistický interiér.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *