Interiér

Jak namíchat fialovou barvu?

Každý z vás asi zažil na základní škole hodiny výtvarné výchovy, kdy jste se učili správné míchání barev. Školní prostředí se však se životem nedá příliš srovnávat, neboť v životě si většinou musíte poradit bez pomocné ruky ochotného pedagoga. Míchání barev však není tak složitý proces, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dnes se společně podíváme na vytvoření fialové barvy.

Které barvy použít?

Fialovou barvu lze snadno namíchat pomocí kombinace červené a modré barvy. Je vhodnější přidávat do modré červenou než obráceně. Protože fialovou tvoří z větší části právě modrá, je velmi výhodné ji zvolit jako barvu základní. Postupným přidáváním červené tak budete lépe korigovat výsledný odstín. Obě barvy se také lépe promísí, což vyústí v daleko hezčí a kompaktnější fialovou barvu.

Kam se fialová barva hodí?

Když už víte, jak si fialovou barvu namíchat, nastává otázka, kam je vůbec vhodné ji použít. Nejprve si musíme ujasnit, že je naprosto na vás, kde nakonec fialovou vymalujete. Fialová totiž působí k barvám, které velmi dobře pohlcují teplo, a tudíž vytváří pocit studeného prostředí. Skvěle se proto hodí jako kontrastní barva na jednu nebo dvě stěny v jedné místnosti. Efektivně bude vypadat také na záclonách, kusovém koberci či na jiných stínících prvcích.

Jaký má význam?

Jistě jste se někdy zamysleli nad tím, jaký význam vůbec fialová barva má. Jde o mystickou barvu, která je symbolem duchovna a srdečnosti. Vzniká totiž sjednocením dvou naprosto odlišných tónů. Červená pohonná síla a modrý klid společně vytváří vyrovnanou energetickou sílu. Fialová barva pomáhá při meditaci a v krajních případech může mít až hypnotické účinky. Proto ji můžete využít v místech, kde se rozhodnete relaxovat, tedy v ložnici nebo obývacím pokoji.

Fialová barva rozhodně není tak nudná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nyní již víte nejen jak ji získat, ale i kam se hodí ze všeho nejvíce.  

Zdroj foto: drawandpaintforfun.com

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *