Interiér

Jak vymalovat koupelnu?

Výmalba koupelny dokáže ovlivnit, jak se nám v ní bude večer při koupeli relaxovat nebo jak rychle se v ní ráno zvládneme upravit na nadcházející den. Barvy mají na psychiku velký vliv. Podle čeho vybírat odstín barvy na stěnách koupelny?

Studené barvy pro klidné relaxační večery

Pokud si chcete v koupelně odpočinout po náročném dni a užít si v ní klid a pohodu během koupele, vymalujte si stěny barvami, které uvolní vaše tělo i mysl. Zvolte pastelové odstíny studených barev, jako je modrá, zelená nebo fialová. Modrá je uklidňující barvou moudrosti a spojujeme si ji s vodou. Zelená pomáhá odbourávat stres a podporuje spokojenost a vyrovnanost. Fialová je barva klidu a meditace.

Řiďte se velikostí vaší koupelny

Jemné pastelové tóny studených barev se hodí do větších i menších koupelen. Výborně vypadají se žlutými doplňky, případně s neutrálními světlými, jako je krémová, béžová a bílá. Dají se kombinovat i se sytějšími odstíny. Ve větší koupelně můžete vymalovat i sytějšími barvami, ale maximálně 1 až 2 stěny, jinak působí stísněným dojmem. Pokud jste zimomřiví, doplňte je teplejšími barvami.

Teplé a hřejivé barvy pro aktivní rána

Teplé tóny barev jsou vhodné pro lidi, jimž bývá často zima, nebo mají po ránu problémy se vstáváním. Podporují aktivitu a zlepšují náladu. Mezi teplé barvy patří žlutá, oranžová a červená. Žlutá působí vesele, povzbuzuje nás a zvyšuje bdělost. Oranžová snižuje únavu a pomáhá při ranním vstávání. Červená podporuje energii a povzbuzuje k aktivitě. Výrazné teplé barvy se hodí do větších místností, světlejší žlutá se hodí i do menších pokojů. V prostorných koupelnách můžete zvolit i výraznou červenou na 1 až 2 stěny v kombinaci s bílou či krémovou.

Neutrální barvy jsou nadčasové  

Oblíbené jsou i koupelny v neutrálních barvách. Klasikou je bílá symbolizující čistotu, jednoduchost, nadčasovost a eleganci. Sluší stěnám, sanitární keramice, nábytku i doplňkům. Přestože vám může připadat až příliš sterilní, dá se kombinovat s jakoukoliv barvou či materiálem a nabízí nepřeberné množství možností, jak ji zařídit a oživit. Místo čistě bílé můžete použít krémovou nebo světle béžovou.

Šedá nebo hnědá jako klasika

Skvělou volbou je i moderní šedá barva, například v podobě betonové stěrky. Na někoho však může působit smutným dojmem, proto ji doplňte nějakou zářivější barvou. Je tak neutrální, že ji klidně můžete sladit s jednou až se třemi veselejšími barvami. Hodí se k ní hlavně žlutá, oranžová a růžová, vaší fantazii se však meze nekladou. Další neutrální barvou je hnědá. Můžete ji použít ve všech odstínech včetně dekorů dřeva. Volte paropropustné nátěry doplněné fungicidními látkami.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *