Interiér

Jak vymalovat dětský pokoj

Dětský pokoj je pro děti velkým útočištěm, obzvláště v dnešní době. Vaše děti by se v něm měly cítit příjemně a bezpečně. Vedle zařízení dětského pokojíčku hrají podstatnou roli i jeho barvy na stěnách. Jaké barvy jsou vhodné do pokojíčku?

Jaký zvolit typ barev

Aby se stěny v dětském pokoji snadno udržovaly, doporučujeme zvolit odolné a omyvatelné barvy, bez zápachu a uvolňování nebezpečných látek, které jsou vhodné i pro alergiky. Při volbě odstínu barvy do dětského pokoje buďte maximálně obezřetní. Pestré barvy si nechte na doplňky a hračky. Zejména pro miminka a malé děti, u kterých pestré barvy přitahují pozornost, mohou velké barevné plochy způsobovat neklid.  Co tedy použít k výběru odstínu barvy stěn v dětském pokoji?

Barvy do dětského pokoje

Základ výmalby dětského pokoje doporučujeme ponechat v neutrálním odstínu. Ten pak můžete doplnit výraznějšími doplňky. Obecně se doporučují pastelové odstíny, které v dětském pokojíčku navodí příjemnou a útulnou atmosféru a nejsou moc výrazné. Syté barvy totiž mohou nadměrně upoutávat pozornost, dráždit a vzbuzovat neklid. Na psychiku nevhodně působí hlavně výraznější odstíny červené barvy. Dejte pozor, když vybíráte pokoj pro školáka, ať se mu dobře učí.

Jak vymalovat dětský pokoj pro holku

Holčičky se budou dobře cítit v pokoji laděném do oblíbené růžové, oranžové, fialové či žluté barvy. Odstíny holčičích barev volte jemné. Růžová by neměla pronikavě neonově zářit, stejně jako ostatní odstíny barev. Volte pastelové odstíny, nebo nechte stěny neutrální a zvolte barevný bytový textil a doplňky. Můžete také vymalovat bíle, nebo jinou světlou barvou a jednu ze stěn udělat barevnou v jemném odstínu.

Jak vymalovat dětský pokoj pro kluka

Chlapci ocení odstíny modré či zelené, ale i fialové barvy. Vhodná je i přírodní hnědá a béžová barva v různých odstínech, anebo třeba oblíbené šedé. Opět volte světlé barvy, jejich pastelové odstíny, nebo nechte stěny neutrální a zvolte barevný bytový textil a doplňky.

Nejčastěji používané barvy

  • Žlutá vnese do pokoje radost, slunce, energii a kompenzuje nedostatek přirozeného světla v tmavší místnosti.
  • Oranžová spojuje pozitivní vlastnosti červené i žluté barvy, ale je lepší než čistě červená.
  • Červená je hodně intenzivní a doporučuje se v malé míře, nebo v jemném malinovém odstínu. Klidnějším lidem dodá energii, ale není vhodná pro hyperaktivní děti.
  • Modrá působí relaxačním a uklidňujícím dojmem, uklidňuje před spánkem, zahání noční můry, ale vnáší ale do pokoje chlad, proto volte světlejší odstíny.
  • Zelená symbolizuje přírodu, svěžest, život, harmonii, útulnost a pocit bezpečí. Pozitivně působí dětský zrak a současně vytváří hravou atmosféru.

Jak vymalovat dětský pokoj pro kluka i holku

Pokud máte dětský pokoj pro jedno dítě, pro správný výběr odstínu je důležité pohlaví a věk dítěte. Pokud máte holku i kluka a dětský pokoj je společný, jednotlivé barvy můžeme mezi sebou kombinovat. Převažovat by však vždy měl odstín vhodnější pro obě děti. Jestliže jeden pokoj obývají obě pohlaví, doporučuje se volit kombinaci barev vhodných pro chlapce i dívku, třeba zeleno žlutá kombinace, aby barevností vyhověla oběma.

Jaký zvolit poměr barev

Vymalování dětského pokoje natřením stěn barvou a nastěhováním nábytku ještě vůbec nekončí. Navrhujte vhodné barvy úplně na všem. Na hračkách, doplňcích, povlečení, závěsech, koberci i nábytku. Dopředu vše dobře promyslete a zvažte, ať pokoj zbytečně není přeplácaný. Podobně vybírejte, když chcete vybírat barvy do ložnice, nebo vymalovat obývací pokoj.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *