Interiér

Jak namíchat šedou barvu a kde ji využít?

Pokud chcete namíchat šedou barvu, najděte si ve vzorníku vhodný odstín barvy. Pak použijte námi uvedený postup. Každý barevný čtvereček na vzorkovníku představuje mnoho možností a můžete si nakonec barvu upravit tak, abyste dosáhli přesně toho odstínu, který chcete.

Míchání šedé barvy

Při míchání barev jde každá světlá barva zesvětlit nebo ztmavit tím, že přidáte více nebo méně bílé. Nejjednodušší způsob jak namíchat šedou barvu je přidat do bílé barvy velmi nepatrné množství černé a v případě potřeby pomalu přidávat. Pokud vám chybí nějaká barva, můžete si ji namíchat. Při výmalbě bytu se však tento výše uvedený postup moc nedoporučuje, protože šedá působí dost nepřívětivě. Zkuste si proto namíchat šedou ze základních barev a výsledný odstín nakonec upravit

Jak namíchat šedou barvu

Zkušení malíři natěrači doporučují nemíchat barvy jen spolu, ale přimíchávat je do bílého základu. Když vám chybí nějaká barva, můžete si jí namíchat.

  • žlutá + červená = oranžová
  • modrá + červená = fialová
  • žlutá + modrá = zelená
  • Při smíchání všech barev dohromady vám vyjde šedá nebo hnědá.
  • Taky si pak nakonec můžete pomoct černou a potřebnou barvu ztmavit.

Pokud máte barvu příliš šedou nebo šedofialovou, zvolte pro přidání teplé odstíny.

Z černé barvy k šedé

Průmyslovou černou přesně nenamícháte, ale smícháním 3 základních barev získáte dostatečně tmavou šedou, která vedle světlejších barev vypadala téměř černě. Odstín nebude nikdy tak čistý, jako když barvu vymáčknete přímo z tuby. Mícháním se vám ani pravděpodobně nepovede znovu vytvořit dokonale přesný odstín, proto si namíchejte dostatek barvy. Výslednou barvu ovlivní odstíny, ze kterých ji mícháte.

Začněte mícháním barev modrá kyanová – primary cyan, základní žlutá – primary yellow a základní magenta – primary magenta. Na černou smíchejte tmavě modrou, až téměř fialovou barvu z modré a magenty. Postupně přidávejte žlutou. Můžete pro zvýraznění přidat ještě nepatrné množství červené. Výsledná barva je hodně tmavá až téměř černá. Po smíchání s bílou vznikne šedá. Ze 3 základních odstínů lze namíchat hnědou, šedou a téměř černou barvu. Záleží na jejich poměru.

Šedá barva v interiéru

Šedá barva umí dostat do interiéru tu pravou atmosféru klidu a stability, působí na nás jako antistresová terapie. Sama o sobě se může zdát trošku nudná a za to nevzbuzuje příliš velké emoce, je nadčasová a nabízí nekonečné možnosti kombinací. Také oblíbený skandinávský design s oblibou využívá šedých tónů.

Šedá v kombinaci s výraznějšími barvami

Dominující šedá barva je hezkým pozadím k výraznějšímu odstínu, třeba k červenému. Vyberte správný tón šedé, aby v interiéru nepřehlušila ostatní barvy a dala jim dostatečný prostor vyniknout. Do vámi zvolené výrazné barvy můžete nechat přimíchat i trochu šedé. Výsledek bude harmoničtější. Velkou práci v šedém interiéru také dotvoří denní světlo a správně zvolené umělé světlo.

Šedá v kombinaci s výraznějšími a pastelovými barvami

Nebojte se, že šedá barva bude vypadat nudně nebo dokonce depresivně. Když ji vhodně zkombinujete, výsledek bude dokonalý. V kombinaci s pestrými barvami vypadá elegantně a stylově. Šedá má velmi univerzální využití.

Dobře se kombinuje s teplou žlutou, růžovou či oranžovou. Působí to pak pozitivně, vesele a útulně.

Hezky vypadají i přírodní tóny, jako hnědá či zelená. Pokud máte v oblibě chladnější tóny, volte matné nebo pastelové odstíny. Pro vnesení pocitu tepla volte výraznější a jasnější barvy.

Světle béžová, jemná pleťově růžová nebo lososová se hodí do obývacího pokoje, ložnice nebo chodby. Kombinace je moderní, útulná a krásná současně. Velmi oblíbené jsou různé kombinace světle a středně šedé barvy s pastelovou růžovou třeba v dětských pokojích.

Fialová společně s temně šedou působí velmi netradičně. Světlé odstíny se hodí do ložnic a dětských pokojů pro holčičky. Tmavé odstíny jsou spíše ponuré.

Do pánské pracovny či chlapeckého pokoje se hodí námořnická a inkoustová modrá, která perfektně vynikne vedle nejrůznějších odstínů šedé. Společně s další doplňkovou barvou na dekoracích a doplňcích se hodí i do obývacích pokojů a ložnic.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *