Interiér

Jak namíchat oranžovou barvu a kde ji použít?

Oranžová je u nás velmi populární barva, nehodí se však ke všemu a do každého interiéru. Přinášíme vám tipy, jak oranžovou využít vkusně, neotřele a nápaditě.

Oranžová barva je pravděpodobně nejoblíbenější barvou českých domácností a hned po odstínech hnědé a béžové zde zaujímá své čestné místo. Působí totiž velmi pozitivně. Oranžové především ale nesmí být moc. Oranžová barva je energická, dominantní a poutavá. Použijte ji třeba jen na jednu stěnu nebo na doplňky a dekorace.

Základy míchání barev

Barvy se míchají ze základních odstínů, tedy z modré, červené a žluté. K tónování se používají barvy bílá a černá.

  • bílá + černá = šedá
  • žlutá + modrá = zelená
  • červená + modrá = fialová
  • červená + žlutá = oranžová
  • červená + žlutá + zelená = hnědá
  • okr + červenohnědá + černá = khaki

Jak namíchat oranžovou barvu

Oranžová barva se v barevném spektru nachází mezi červenou a žlutou. Na vlnových délkách je v rozsahu přibližně 585–620 nm. Při subtraktivním míchání barev oranžová vzniká smícháním žluté s magentou neboli purpurovou barvou.

Jak namíchat odstíny oranžové

  • Oranžová – smíchejte žlutou s červenou nebo purpurovou barvou
  • Světle oranžová neboli broskvová – přidejte k oranžové bílou barvu
  • Tmavě oranžová – přidejte k oranžové trochu černé nebo modré barvy, modrá barva je doplňková barva oranžové barvy
  • Tlumená oranžová – přidejte k oranžové barvě bílou a černou nebo modrou barvu

Pozor na kombinaci s teplými odstíny

Nekombinujte oranžovou barvu jen s teplými odstíny barev. Pokoj celkově laděný do oranžové, červené a žluté sice respektuje k sobě se hodící barvy, ale celkově působí příliš křiklavě. Pozitivní energie by bylo najednou až moc. Oranžová s červenou ladí ve spojení s bílou barvou. Dejte si pozor na kombinaci oranžové a s teplou hnědou. Výsledek je často spíše odrazující a není lahodný pro oko.

Zkuste ji kombinovat s těmito odstíny

Vsaďte na spojení oranžové s chladnými nebo neutrálními barvami. Oranžová si dobře rozumí s šedou barvou a tato kombinace zaujme na první pohled. Oranžová vedle ní krásně vynikne. Hezká je také kombinace s bílou, krémovou nebo černou. Hodí se k ní i modrá barva, zelená a fialová. Rovnou se podívejte jak namíchat fialovou barvu.

Vsaďte na sytost oranžových detailů

Pastelový odstín meruňkové barvy působí romantickým dojmem, ale může tak trochu působit dojmem, že se výraznějších barev obáváme. Na sytých odstínech není nic špatného a mohou interiéru dodat tu pravou jiskru. Vsaďte na oranžové detaily. Do kuchyně dejte oranžový toustovač a mixér, do koupelny zase oranžové osušky a ručníky a do obývacího pokoje oranžové polštáře na pohovku. Zaměřte se na kvalitu materiálu.

Květinové i futuristické vzory

Oranžová barva nemusí být automaticky spojená pouze s jarními a letními motivy, sluníčky, květy, motýlky a zelenou trávou. Oranžová vypadá skvěle i na geometrických vzorech, na lesklém a hladkém povrchu, ale i ve futuristickém provedení ve spojení s kovem. Určitě se oranžové nebojte. Do interiéru rozhodně patří.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *