Interiér

Jak vymalovat kuchyň?

Určitě jste už někdy slyšeli o psychologii barev. Každá barva navozuje konkrétní emoce. Nesmíme opomíjet ani estetiku. Jak sladit tyto dva aspekty v kuchyni?

Zeleně či modře vymalovaná kuchyně

Zeleně vymalovaná kuchyně může na někoho působit sterilním dojmem, ale hodně záleží na odstínu. Když jej správně zvolíme, dodá místnosti vřelost, útulnost, klid a pohodu. Odstíny zelené si často podvědomě spojujeme s jídlem. Působí velmi svěže a nenuceně, navíc pomáhají lépe trávit jídlo. Modrá barva evokuje chlad, takže i zde hodně záleží na odstínu. Pokud chcete zhubnout, potlačuje chuť k jídlu.

kuchyň

Červená i vínová kuchyně

Červená barva je často považována za symbol ohně, vášně, erotiky, ale i agresivity a síly. Navíc podporuje chuť k jídlu, čímž je pro kuchyň ještě více zajímavá. Podporuje také tvorbu červených krvinek a zrychluje metabolismus. Nesmí však být ani moc křiklavá, ani moc tmavá, jinak působí příliš vyzývavě. Doporučuje se kombinace s bílou barvou a světlými doplňky. Pokud se vám zdá červená moc výrazná, volte vínovou nebo fialovou, včetně odstínu lila.

Oranžová či žlutá kuchyně

Oranžová barva je další vhodnou variantou do kuchyně. Povzbuzuje chuťové buňky a pobízí ke komunikaci. Pokud se scházíte s rodinou u večeře či víkendového oběda a vzájemně sdílíte, jaký jste měli den, v oranžové kuchyni bude panovat soudržnost a dobrá nálada. Stejně tak i žlutá barva v kuchyni zaručeně pomůže navodit tu správnou atmosféru a přitom bude působit neotřele.

Kuchyně v tmavých barvách

I kuchyně vyvedená v tmavých barvách může být krásná, jen si musíte dát více práce s jejím laděním a kombinováním barev. Oblíbené jsou odstíny hnědé a přírodního dřeva. Ty se často kombinují s béžovou barvou.

Jak nás barvy ovlivňují

  • Bílá – neutrální, působí klidně, vyváženě, prostor zvětší a prosvětlí. Je barvou ideálů, pravdy a dokonalosti. Ve velkých plochách může působit sterilně.
  • Žlutá – stimuluje, podporuje kreativní myšlení, paměť i optimismus, místnost prozáří, rozveselí a zahřeje. Dá se kombinovat hlavně s pastelovými barvami.
  • Oranžová – barva energie, zlepšuje pozornost, kreativitu, zdraví i optimismus a prozáří prostor. Dodá odvahu a povzbudí chuť k jídlu. Je pěkná se zelenou.
  • Červená – plná energie a vášně, vzbuzuje chuť k jídlu i životu, je dominantní, může vysilovat a vyvolávat úzkost a deprese. Vhodná s šedou a bílou.
  • Zelená – pro dobrou náladu, pohodu, klid a optimismus. Navíc snižuje vnímání hluku. Dobře vypadá vedle odstínů žluté a šedé barvy.
  • Modrá – přináší uvolnění, klid, harmonii, moudrost, inspiraci a čestnost. Uvolní stres a napětí. Zvýrazní ji žlutá, oranžová, zelená i fialová.
  • Fialová – je barvou duchovna, moudrosti, inteligence i vášně. Záleží na odstínu, skvěle vypadá v kombinaci s pastelovými spíše chladnými barvami.
  • Hnědá – uklidňuje, zmírňuje napětí, nerozptyluje a navozuje klid. Oživit ji můžete světle modrou nebo svěží zelenou barvou.
  • Šedá – neutrální, sama o sobě může působit nadčasově a elegantně a skvěle se doplňuje zářivé a energií nabité barvy.
  • Černá – nápadná a někdy depresivní, vhodná na doplňky. Kombinujte ji s optimistickými barvami, třeba oranžovou a žlutou.

Barvy, které umí opticky zvětšit i zmenšit místnost

Mezi vhodné neutrální odstíny patří odstíny šedé, béžová a hnědé. Intenzivnější barvu by měla mít jen jedna stěna. Do menších místností volte světlé odstíny barev, ve velkých a vysokých prostor můžete prostřednictvím tmavších barev snížit strop nebo prostor opticky zmenšit. Teplé odstíny barev prostor zahřívají, opticky ho zmenší, aktivují smysly a vzbuzují činorodost. Studené odstíny barev naopak místnost zvětšují, ale současně i ochlazují, což může ochladit i emoce a vztahy.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *