Dům

Výška parapetu – Jaká je norma a jak ji změřit

Parapet je horizontální prvek okna zevnitř místnosti, který je jeho pokračováním. Zabraňuje kondenzaci na okně, izoluje studený venkovní vzduch z teplého vnitřního prostoru a přenos tepla vytváří příjemnou a útulnou atmosféru.

Parapet a normy

Zatím neexistuje žádná přísná regulace ze strany výšky parapetu státu. V současné době se soustředíme na požadavky SNiP – stavební řády a pravidla. Věnujte pozornost velikosti radiátorů. Standardní délka ohřívače je obvykle 500 mm.

Norma parapetu od podlahy

Vzdálenost mezi baterií a podlahovou krytinou s hotovou povrchovou úpravou by měla být 100 mm a mezera mezi radiátorem a parapetem by měla být 80 mm. Vzdálenost od podlahy k parapetu by měla být 680 mm. V bytových domech je parapet nejčastěji instalován ve výšce 750 – 800 mm od podlahy.

Norma parapetu v rodinném domě

Naslouchejte vašim potřebám a preferencím. Při umístěn parapetu příliš vysoko bude přístup k oknům omezen. V rámci bezpečnosti je nedávejte ani moc nízko. Vezměte v úvahu přítomnost malých dětí, kde je důležitá bezpečná výška okna. Dbejte i na příjemný pohled z oken. Pro pěkný výhled do okolí zvolte široké či panoramatické zasklení. Čím delší je okenní rám, tím nižší je parapet. Snížený parapet s velkými okny znamená vyšší tepelné ztráty. Celkový design má tvořit dojem harmonie. V kuchyni zkuste sladit parapet s výškou pracovních ploch.

Minimální výška parapetu

Pokoje v rodinném domě se od sebe liší svou funkčností a navržené dispozice pomohou uspořádat prostor co nejvýhodněji. Okenní design obývacího pokoje může být v jakémkoliv stylu. Velká okna opticky rozšiřují prostor, i když je plocha malá. Pak se může lišit vzdálenost od podlahy k parapetu. Pro vybavení přídavného sedadla s měkkým potahem a polštáři můžete zvolit výšku 500 mm, pro zónu využitou v podobě stolu 800 mm a ve standardním provedení 700 – 850 mm.

Parapety v různých místnostech

Dětský pokoj vyžaduje dobré osvětlení. Parapet umístěný na úrovni 750 mm od podlahy je skvělou volbou pro umístění stolu. V kuchyni přizpůsobte parapet pracovnímu prostoru a dejte ho do výšky kuchyňské pracovní desky 850 mm. Ložnice kvůli zatemnění nemívá velká okna a výška parapetu je 750 – 800 mm.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *